Přilétají havrani. Věstí jejich brzký návrat tuhou zimu?

Ve faunistické databázi České společnosti ornitologické (ČSO) se v posledním týdnu množí záznamy o příletu havranů. Ptáci, kteří k nám přilétají zimovat ze severovýchodní Evropy, se vracejí o několik dní dříve – jejich přílet je totiž spojen spíše až s polovinou října. Podle starých pranostik by to mohlo věstit tuhou zimu. Je tomu ale skutečně tak?

 

“Havrani reagují na měnící se podmínky v místě jejich výskytu. Napadne-li vysoká sněhová pokrývka, nemohou najít potravu a vydávají se na cestu na jih,” říká Gabriela Dobruská z ČSO. Není tomu tedy tak, že by ptáci uměli předpovídat počasí, spíše jen ustupují před nevhodnými podmínkami

Čas příletu havranů se podle záznamů ČSO v jednotlivých letech liší. Například v roce 2010 k nám zavítali o 10 dnů dříve a tuhá zima opravdu byla. Ornitologové v tom ale souvislost nevidí.

 

Čtěte také:
Birdwatching se stává celosvětovým koníčkem. Věnujete se mu také?

Lidí, mezi jejichž koníčky patří pozorování ptáků (birdwatching, nebo též birding) přibývá. Lidé po celém světě chodí do přírody s dalekohledy a fotoaparáty nebo pozorují ptactvo kolem svých domů…

 

Díky teplým zimám by se havrani mohli přestat stěhovat

Prosincové teploty posledních deseti let byly v 80 procentech případů nadprůměrné. Ornitologové si tak kladou otázku, jestli kvůli oteplujícímu se klimatu a mírným zimám havrani v budoucnu nepřestanou migrovat.

Vyloučené to podle nich není, protože mnoho druhů ptáků už na tyto změny reaguje a areál jejich rozšíření se posouvá více k severu. Je tedy možné, že havrani ze severovýchodní Evropy jednou nepřiletí.

 


I kdyby však střední Evropu přestali navštěvovat havrani z Ruska a Běloruska, o přítomnost tohoto ptačího druhu v České republice nepřijdeme. Máme totiž ‘své’ havrany, kteří u nás hnízdí a na zimu se přesouvají na jihozápad. Pokud by i ti případně přestali migrovat, měli bychom je tu celoročně.

 

Foto: Ken Billington, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *