Nový Zéland zřídí největší mořskou rezervaci na světě

V jižním Pacifiku bude založena největší mořská rezervace na světě. Měla by vzniknout v místě zvaném Kermadec, které leží severně od Nového Zélandu a zaujímá plochu 620 tisíc kilometrů čtverečních. Ochránci přírody jásají, zato těžařům a rybářům se záměr vlády nezamlouvá.

 

O záměru vytvořit mořskou rezervaci na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku informoval novozélandský premiér John Key. Jak uvedl, chráněná část oceánu poskytne útočiště milionům druhů ptáků, tisícům druhů ryb a vzácným želvám.

Vláda chce ochránit i mořské dno dané oblasti, protože patří ke geologicky nejrozmanitějším na světě. Nachází se zde například deset kilometrů hluboký oceánský příkop. Dno je navíc tvořeno pásy podmořských vulkánů, které vyčnívají i nad hladinu a tvoří biologicky zajímavé ostrovy.

 

Čtěte také:
Ročně v oceánech skončí 8 milionů tun plastů

Podle vědců každý rok světové oceány zamoří 8 milionů tun plastového odpadu. Na jeden čtvereční metr plochy oceánů tak připadne 15 igelitových tašek plných plastu. K největším znečišťovatelům…

 

Zákaz těžby a rybolovu se nelíbí těžařům a rybářům

Ačkoliv se nejedná o oblast, již by bylo možné označit za člověkem nedotčenou, podle českého biologa Adama Petruska jde o zajímavou lokalitu – ne tak pro turisty, jako spíš pro přírodovědce.

“Je to málo využívaný a rozvinutý kraj daleko od všeho. Je to zajímavé pro kytovce, velryby, delfíny, mořské želvy, kolonie mořských ptáků, tuleně. Tato oblast ale také hostí mnoho druhů drobných mořských živočichů, z nichž celou řadu ani neznáme,” uvedl pro Radiožurnál Adam Petrusek.

 


Způsob ochrany této vzácné oblasti zahrne i striktní zákaz těžby, rybolovu a výzkumných činností. Na to s nevolí reagovali především těžaři a rybáři, kteří novozélandskou vládu kritizují za to, že jim o svém záměru řekla na poslední chvíli a firmy neměly dostatek času udělat analýzy, jaké dopady bude mít vyhlášení rezervace na jejich obchody.

Vláda Nového Zélandu by potřebná opatření chtěla přijmout co nejdříve a mořskou rezervaci vyhlásit už příští rok. Vše je sice ve fázi jednání, jak ale uvedl biolog Adam Petrusek, Nový Zéland k ochraně přírody přistupuje mnohem zodpovědněji než například evropské státy, a proto by vyhlášení rezervace nemělo stát nic v cestě.

 

Foto: pixabay.com (CC0 Public domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *