Sýkorky budou pomáhat ochranářům sčítat losy

Ochranáři z organizace Česká krajina přišli na jednoduchý způsob, jak sčítat losy v naší přírodě. Pomáhají jim sýkorky. Ty totiž do svých hnízd nosí zvířecí srst z okolí. V budkách, které pro ně ochranáři za tímto účelem nainstalovali, se dá najít i ta losí.

 

Jen na Třeboňsku pro sýkorky vědci vyvěsili padesát budek, z nichž po hnízdní sezóně vybrali jejich obsah. Srst losů, která se v něm nacházela, pak nechali v laboratořích podrobit genetickým testům. Ty pomohou odhalit počet losů v české přírodě a jejich pohlaví. V současné době už ochranáři netrpělivě očekávají výsledky.

 

Čtěte také:
Díky divokým koním na milovických loukách kvete vzácný hořec. Vracejí se i modrásci hořcoví

V bývalém vojenském prostoru v Milovicích rozkvetly bohaté trsy vzácného hořce křížatého. Stepi byly v těchto místech ještě před více než půl rokem zarostlé suchou trávou, díky divokým koním, kteří…

 

V ČR žije posledních par kusů losů

V roce 2011 v České republice, přesněji v oblasti Lipna, podle odhadů žilo 14 losů. Jde však jen o hrubý odhad a díky nové metodě a genetickým testům by měli ochranáři získat přesnější údaje.

 


Losi jsou zvířata, která stále migrují, a tak je jejich sčítání o to těžší. Při migraci také často dochází k úmrtím zvířat kvůli střetům s auty a vlaky. Velkým nebezpečím jsou pro losy také pytláci.

 

Foto: pixabay.com CC0 Public Domain), Dave Bezaire & Susi Havens-Bezaire, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *