Režisér Jan Svěrák: Nerušte těžební limity pro ropáky, jsou smyšlení!

Známé osobnosti, politici z regionu a ekologičtí aktivisté se sešli na zámku Jezeří, aby protestovali proti zrušení těžebních limitů, o němž se má definitivně rozhodnout do konce roku. Proti další těžbě uhlí se vyslovil i režisér Jan Svěrák, herec Petr Vacek nebo herec, politik a novinář Matěj Stropnický.

 

V témže uhelném lomu ČSA na Mostecku před lety režisér Jan Svěrák natáčel svůj studentský film Ropáci. Jeho vzkaz politikům proto zazněl v tomto duchu.

“Chtěl jsem udělat veřejné prohlášení, že film Ropáci byla mystifikace. Touto cestou bych chtěl požádat ministerstvo životního prostředí, aby prolamováním limitů dál nebudovalo biokoridory pro ropáky. Protože je to smyšlená figura, nemá to smysl. Myslete na lidi,” vzkázal Jan Svěrák.

 

Čtěte také:
Náchodsko a Broumovsko ohrožuje těžba uranu v Polsku a na Mělnicku chtějí zplyňovat uhlí

Ochránci přírody a obyvatelé Náchodska a Broumovska s obavami pohlížejí k polským hranicím. Zastupitelé polského města Radków totiž oznámili, že zahájí průzkum za účelem nalezení ložisek uranu. Případná těžba by však pro tuto oblast byla těžkou ekologickou ranou.

 

Prolomení limitů je nemyslitelné, shodují se umělci, ekologové i vědci

Své k záměru prolomit těžební limity na Mostecku řekl i herec Petr Vacek. Podle jeho názoru je ekonomicky i ekologicky výhodnější limity zachovat. “Údajné klady další těžby jsou vyváženy obrovským množstvím záporů,” vyjádřil se známý herec. S jeho míněním souhlasí i vědec Jan Hollan, podle něhož je otevření dalších zásob uhlí nemyslitelné.

Kromě Jana Svěráka a Petra Vacka na Jezeří přijel místní obyvatele podpořit disident John Bok, herečka Kristýna Boková nebo výtvarnice Sylva Prchlíková. Zúčastněným, které na akci pozvala organizace Greenpeace, osobně poděkoval starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. “Jsme velmi vděční všem lidem, kteří Horní Jiřetín a jeho obyvatele podporují,” řekl.

 


Iniciativu Limity jsme my podporuje řada českých známých osobností, např. zpěvačka Marta Kubišová, herečka a politička Táňa Fischerová, herec Arnošt Goldflam, senátorka a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, dokumentaristka Apolena Rychlíková a další.

Podpořit iniciativu Limity jsme my může i široká veřejnost. Svým podpisem na stránkách Greenpeace se postaví nejen za Horní Jiřetín, ale i další obce, kterým by v případě prolomení limitů hrozilo srovnání se zemí.

 

Foto: facebook.com/greenpeace.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *