FOTOPŘÍBĚHY zachráněných labutí a kachny divoké

Zamek_Kratochvile_CB_28629Zvířecí záchranáři se nezastaví prakticky celý rok. Jsou však období, která jsou nejnáročnější a podzim k nim beze sporu patří. Mladí ptáci (a nejen mladí) migrují a střetávají se s různými překážkami, začíná myslivecká sezóna a poplašená zvířata prchají… K těm nejpostiženějším v posledních dnech patří labutě. Jak píše Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů (ZSŽ) v Plzni – Doubravce, jen za minulý týden vyjížděli hned k několika případům poraněných labutí.

 

“Není týden, kdy bychom nevyjížděli k nějaké labuti zachycené na rybářský háček, po nárazu do elektrického vedení nebo té, co nouzově přistála na vozovce,” posteskl si Karel Makoň v poslední tiskové zprávě. A jak dodal, toto období je na podobné události nejhojnější, protože rodiče s mláďaty se přesouvají mezi vodními plochami a zároveň myslivci začínají s odstřelem divokých kachen, takže vyplašení ptáci přelétají z rybníku na rybník.

“Nejčastěji vyjíždíme k labutím po nárazu do drátů vysokého napětí. Labutě nejsou příliš obratnými letci, a tak zejména za snížené viditelnosti či na lokalitách, které neznají, narážejí do drátů a padají na zem. Ty, co pád z výšky přežijí, většinou končí s trvalými následky,” vysvětlil Karel Makoň.

R__Zeman_a_labut_Nedrazice_28229Labut_-Touzim_KV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obě tato letošní mláďata byla odchycena poté, co narazila do drátů elektrického vedení. Labuť vlevo byla odchycena u rybníka u obce Nedražice 20. září, labuť vpravo na hlavní silniční komunikaci ve směru Plzeň-Karlovy Vary 17. září.

A__Sebkova2C_labut_Chotesov

Také tato mladá labuť narazila do drátů elektrického vedení a spadla přímo na silnici mezi obcemi Zbůch a Chotěšov. Naštěstí neutrpěla větší zranění a už 14. září ale naštěstí mohla být opět vypuštěna.

 

Čtěte také:
VIDEO: Jak zvířata trpí lidskou činností a jak jim můžeme pomoci?

Krátký dokumentární film má veřejnost informovat o tom, jak zvířatům, která na lidskou činnost doplácejí, pomoci, ale hlavně jak jednoduše předcházet situacím, které vedou k poranění či úhynu zvířete

 

Labutí šlechta ze zámku Kratochvíle

Některým trvale handicapovaným labutím se podaří najít doživotní zázemí v záchranných stanicích. Dva ze zraněných a vyléčených ptáků měli ale ještě větší štěstí – dostali se přímo na zámek.

Labutího samce, který po nárazu do drátů elektrického vedení přišel o křídlo, si z plzeňské záchranné stanice před 10 lety adoptovali na zámku Kratochvíle v Českých Budějovicích, kde se stal okrasou vodního příkopu. Aby mu nebylo smutno, pořídili mu ze ZSŽ Makov samici – také handicapovanou.

Zamek_Kratochvile_CB_28629

Letos pár ze zámeckého vodního příkopu vyvedl čtyři mladé. Ti dostali hliníkové kroužky, aby je ornitologové v budoucno mohli určit a zjistit, jak se jim daří začlenit se ve volné přírodě.

Zamek_Kratochvile_CB_28229

 


Odchované káčátko se vrátilo do volné přírody

Před časem do ZSŽ Plzeň lidé přinesli dvě zhruba den dva stará mláďata kachny divoké, která sebrali ve městě, když samice vedla potomky zástavbou k vodě – to není nic neobvyklého, a tak se pravděpodobně jednalo o zbytečně odebraná mláďata.

Kachna_divoka_mlade

Jedno z kachňat nepřežilo, druhé se však v plzeňské ZSŽ podařilo odchovat. Vyrostla z něj krásná kačenka, která dostala kroužek a 14. září byla vypuštěna na Berounku v Plzni – Doubravce.

A__Sebkova_-_kachna_28229

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *