Birdwatching se stává celosvětovým koníčkem. Věnujete se mu také?

Lidí, mezi jejichž koníčky patří pozorování ptáků (birdwatching, nebo též birding) přibývá. Lidé po celém světě chodí do přírody s dalekohledy a fotoaparáty nebo pozorují ptactvo kolem svých domů. Pro ornitology jsou amatérští pozorovatelé ptáků velkými pomocníky.

 

Birdwatching je velmi populární například ve Spojených státech. O tom ostatně vypráví i filmová komedie Nadějný rok (The Big Year), která popisuje soutěživé zápolení trojice kamarádů o to, kdo v daný rok uvidí nebo uslyší nejvíce druhů ptáků.

Podle posledních údajů se tomuto koníčku v USA věnuje 47 milionů lidí. Převážná většina pozoruje ptactvo ve svém okolí, přibližně 18 milionů Američanů však za pozorováním ptactva vyráží do terénu. Za cestování a nutnou výbavu přitom amatérští ornitologové utratí neuvěřitelných 41 miliard dolarů.

Američané však nejsou zdaleka jediný národ, který se aktivnímu pozorování ptactva věnuje. Z birdwatchingu se stává celosvětový fenomén. Svědčí o tom i rostoucí popularita mezinárodních ornitologických projektů, jako je například i v České republice dobře známá akce Jaro ožívá, v rámci níž lidé sledují jarní návrat tažných ptáků. Oblíbený je také Evropský festival ptactva, v jehož rámci lidé (Čechy nevyjímaje) vyrážejí za doprovodu profesionálních ornitologů pozorovat ptactvo.

 

Čtěte také:
Kteří stěhovaví ptáci nás opouštějí v září?

Nedá se nic dělat, podzim se nezadržitelně blíží a s ním odlétá i většina tažných ptáků. První nás opustili už v srpnu (rorýsi, slavíci zpěvní, mladí čápi, kukačky ad.), hlavní odletová sezóna ale probíhá až teď.

 

Ze samotářů nadšenci na sociálních sítích

Zatímco dříve bylo pozorování ptáků spíše samotářským koníčkem, v současné době se z něj stává společenská záležitost. Napomáhají tomu především sociální sítě, které milovníky ptactva propojují.

Lidé si na facebookovských stránkách či ve skupinách sdělují svá pozorování (například které ptačí druhy přilétají na jejich krmítko), sdílejí fotografie a aktuality.

 


Co je na pozorování ptáků nejhezčí? Třeba radost, když začnete rozeznávat druhy ptáků, které vidíte nebo slyšíte, když víte něco o jejich životě… A když uvidíte nebo uslyšíte ptáka, o kterém víte, že se v daném místě běžně nevyskytuje, nebo je tak vzácný, že setkat se s ním je takřka nemožné, je to jeden z nejkrásnějších pocitů. Mimo to díky birdwatchingu můžete poznat spoustu skvělých lidí, kteří mají stejné zájmy jako vy.

 

Amatérští pozorovatelé pomáhají profesionálním ornitologům

Ornitologové vůbec nežehrají na to, že jim amatéři lezou do zelí. Naopak, jsou rádi za údaje a pozorování, o která se s nimi dělí. Česká společnost ornitologická (ČSO) za tímto účelem provozuje databázi avif.birds.cz, do které amatéři mohou zaznamenávat svá pozorování.

Díky tomu mají ornitologové data, která by sami jen těžko nashromáždili – ať už z finančních nebo kapacitních důvodů. Vědí tak přibližně, kterým ptačím druhům se v konkrétní lokalitě daří, nebo naopak nedaří – ukazuje se například, že stavy červenek se u nás drží na přibližně stejné úrovni, přibývá sýkor koňader a naopak výrazně ubývá skřivanů polních.

Birdwatching zároveň slouží jako osvěta veřejnosti. Lidé se díky němu a s ním souvisejícím projektům dozvídají, s jakými problémy se ptactvo v měnící se krajině potýká, co který druh nejvíce ohrožuje a jak může každý z nás přispět k ochraně ptactva.

 

Foto: 1. Wikimedia (žádná práva nejsou vyhrazena), 2. public-domain-image.com (CC0 Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *