Vejprnická pískovna se mění v rybářské smetiště

Labutí mládě, které doplatilo na nepořádek od lidí.

Na konci srpna dostal Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů hlášení, že v bývalé pískovně mezi Vejprnicemi a Tlučnou je labutí mládě, které má u zobáku rybářský splávek. Když zvířecí záchrannář dorazil na místo, podle svých slov se zhrozil – pískovna je doslova zaplavena odpadky, které zde pravděpodobně odhazují bezohlední rybáři.

 

PET lahve, igelity, plechovky od piva a kukuřice, krabičky od značkových cigaret, sklo, pytle od krmiva pro ryby, krabičky od žížal, rybářské vlasce… To je jen stručný výčet toho, co hyzdí a znečišťuje pískovnu, která se po letech, po která se v ní netěží, začala měnit ve vzácný a fungující biotop.

“Zatopená jáma po těžbě písku je romantická a nádherná lokalita s obrovskou vodní plochou, okolní svahy jílovitého podkladu zarůstají travinou, borovicemi a suchomilnou vegetací,” popisuje Karel Makoň. “Ve své podstatě taková oáza postupně se vracející přírodě a uměle vytvořený biotop, který by mohl být za pár let velice cenným ekosystémem a třeba i rekreační oblastí.”

Jenže příroda si tu tak docela dělat pořádek nemůže, protože ji lidé, kteří sem i přes zákaz chodí, zahlcují odpadky. Ty tu podle úvah Karla Makoně očividně odhazují rybáři, kteří sem chodí ‘beztrestně’ lovit, protože se nejedná o rybářský revír.

“Přátelé, mohu vám říci, že takový nepořádek jsem už dlouho neviděl, kolem dokola není jediné místo, které by nebylo zasypáno tunami odpadků! Co jsme to za lidi, co je to za verbež, která tam chodí?”

 

Čtěte také:
Rybářské vlasce jsou pro ptáky smrtící pastí

Ptáci omotaní vlasci, s amputovanou končetinou, s háčky v krku, splávky v trávicím traktu… To jsou jen některé případy, s nimiž se ornitologové a provozovatelé záchranných stanic živočichů setkávají.

 

Labutí mládě mělo třímetrový vlasec v jícnu a žaludku

Zachráněné labutí mládě

Nepořádek kolem vodní plochy pískovny už má i svou první (a zřejmě ne poslední) oběť. Tou se stalo labutí mládě se splávkem u zobáku, na které Karla Makoně telefonicky upozornili návštěvníci pískovny.

Když se mladou labuť podařilo na druhý pokus odchytit, ukázalo se, že kromě splávku u zobáku má háček zaseknutý v zobáku a z jícnu do žaludku třímetrový rybářský vlasec.

“Mládě jsme odchytili, ošetřili na místě, okroužkovali i s dalším mládětem a samicí a zase vypustili. Ovšem na jak dlouho, nikdo neví, jelikož poházených a utrhaných vlasců je na této jedinečné lokalitě opravdu mnoho,” říká rozhořčený Karel Makoň.

 


Karel Makoň plánuje oslovit společnost, jíž vytěžená pískovna patří, a o stavu věci ji informovat. Jako jediné východisko vidí zákaz vstupu a rybolovu.

“Když si lidé neumí podobných hodnot vážit, tak tam prostě nemají co dělat. Je mi z toho smutno a kouknete-li na přiložené fotografie, myslím, že i Vám bude úplně jasné, že jiná cesta není,” dodává záchranář.

 

Foto: Karel Makoň (všechna práva vyhrazena)

 

2 comments for “Vejprnická pískovna se mění v rybářské smetiště

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *