Ochranáři do přírody vypustili tři orly skalní (VIDEO)

V pátek 21. srpna ochranáři v Oderských vrších vypustili do přírody tři orly skalní. Jednalo se o mláďata, která byla vypuštěna v rámci ochranářského projektu, díky kterému se do přírody v minulosti dostalo již 22 orlů skalních.

 

Jedno z vypuštěných mláďat bylo odchováno v lidské péči, a to v zoologické zahradě v Liberci. Další dva jedinci pocházeli ze Slovenska – tady byli odebráni z hnízd, kde byli jako mladší sourozenci (tzv. siblicida) odsouzeni k smrti.

Mláďata ze Slovenska odchovala v záchranné stanici samice orla skalního jménem Dina. Ta však letos na jaře uhynula a jedna z jejích adoptivních dcer, která je rovněž mezi vypuštěnými mláďaty, po ní dostala jméno Dina II.

 

Čtěte také:
Příběh vlaštovky, která se díky lidské pomoci vrátila do přírody

Vše začalo 18. května v České Bříze na Plzni severu. Paní Vlasta Šantorová přivezla poraněnou vlaštovku. Jednalo se o dospělou samičku, kterou pravděpodobně chytila kočka a…

 

V Oderských vrších byl dosud pouze jeden pár

V Oderských vrších, kde byla tři mláďata vypuštěna, dosud žije jen jeden pár orlů skalních, kteří sem přiletěli ze Slovenska. Ochranáři doufají, že se zde budou vzácní dravci úspěšně rozmnožovat.

 

 


Do přírody už se vrátilo 25 kriticky ohrožených orlů

Vypouštění mladých orlů proběhlo v rámci projektu s názvem “Návrat orla skalního do ČR”, na němž už od roku 2006 spolupracuje ZO ČSOP Nový Jičín, Záchranná stanice, Dům přírody Poodří a Zoo Ostrava. Po devíti letech trvání projektu šlo už o osmé vypouštění orlů skalních u nás.

Orel skalní je po orlu mořském největším dravým ptákem vyskytujícím se v ČR. U nás však patří mezi kriticky ohrožené druhy. Hojněji se u nás vyskytoval do 80. let 19. století, kdy obýval především Krkonoše a Beskydy.

 

Foto: Martin Mecnarowski – photomecan.cz, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *