Ruští celníci spálili živá káčata. Ochranáři kritizují nedostatečnou ochranu zvířat v Rusku

Celníci v Belgorodské oblasti na západě Ruska spálili desítky živých káčat z dovozu. Ačkoliv úředníci státem nařízenou likvidaci káčat hájí, protože údajně nebyla označena zemí původu a mohla přenášet nebezpečné nemoci, ruští ochranáři tento čin odsoudili s tím, že zvířata měla být podle zákona dána do karantény. Zároveň upozornili na nedostatečnou ochranu zvířat v Rusku.

 

Rusko nedávno uvalilo embargo na dovoz zboží ze zemí EU a USA, které kvůli anexi Krymu na Rusko uvalily sankce. Káčata, která byla zaživa upálena, pocházela ze zahraniční zásilky. Podle ochranářů je celníci měli poslat zpět, ale protože nebyla označena zemí původu, zlikvidovali je.

“Je to mimo lidské chápání. Nikdy jsem neslyšela, že by živá zvířata takto zabíjeli,” okomentovala krutý zásah celníků mluvčí ruské pobočky Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW) Anna Filippovová v rozhovoru pro moskevský rozhlas.

 

Čtěte také:
Biatlonista Michal Šlesingr upozorňuje na týrání zvířat kvůli olympiádě v Soči

Podle Rusů to mají být nejlepší olympijské hry historie – bez ohledu na potlačování lidských práv v zemi a i s nezakrývaným vybíjením toulavých psů a koček v ulicích, o němž na svých stránkách píše i český biatlonista Michal Šlesingr.

 

Úředníci čin hájí bezpečím spotřebitelů

Ruská agentura Rospotrebnadzor, která má nad dováženými potravinami dohled, upálení káčat obhajuje. O původu zvířat prý celníci nic nevěděli a nemohli tak mít jistotu, jestli nejsou nakažena např. ptačí chřipkou. Kritice, že káčata byla spálena zaživa, oponují s tím, že byla před likvidací uspána.

Ochranáři tvrzení úředníků ale nevěří. Anna Filippovová navíc poukázala na fakt, že zvířata z dovozu měla podle zákona nejméně měsíc strávit v karanténě a utracena mohla být až teprve po prokázání nákazy.


 

V souvislosti s tímto činem Filippovová poukázala na celkový postoj ruských úředníků a pracovníků průmyslu k ochraně zvířat. Surové zacházení se zvířaty ruské zákony příliš neřeší. Trestní zákoník podle ochranářky obsahuje jen dva odstavce s trestní sazbou do 2000 rublů (asi 750 korun) za týrání zvířat. V nejhorších případech pachatelům hrozí půl roku vězení.

 

Foto: Wikimedia (volné dílo)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *