Jak se dařilo čápům v roce 2015? Horko jim nevadilo

capi_biliVětšina čapích mláďat už dávno opustila svá hnízda a nyní pobývají v jejich okolí, aby sběrem vhodné potravy nabrala sílu k blížícímu se odletu do Afriky. To jejich rodiče odletí o něco později.

 

Česká společnost ornitologická (ČSO) v těchto dnech vydala předběžnou zprávu o letošním stavu čapí populace u nás. I když byl podle ornitologů počet mláďat spíše průměrný a nepřekročil loňský rok, i tak hovoří o této hnízdní sezóně jako o poměrně úspěšné.

Přesto, že panovalo velké sucho a nadprůměrné letní teploty, čápatům to nevadilo. Jejich rodiče je na hnízdě chránili roztaženými křídly před největším horkem a v zobácích jim nosili vodu. Mnohem horší pro čápy byl rok 2013, kdy téměř celé léto propršelo, a čápata hynula na hnízdech.

Čápi se mnohem lépe přizpůsobí horku. Zajímavou adaptací na vedro a sluneční žár je zvyk pokálet si svým vlastním trusem nohy. Po zaschnutí trusu nohy zbělají, takže běháky dospělých čápů pak nejsou červené, ale bílé. Od takto zbarvených nohou se lépe odrážejí sluneční paprsky a nepřehřívají se,” vysvětluje ornitolog Zdeněk Vermouzek.

 

Čtěte také:
Čáp, kterého vyseděla kvočna, letos hnízdil v Německu

V ZSŽ Makov podstrčili čapí vejce slepici. Ta z nich po 20 dnech vyseděla zdravá mláďata, která dostala…

 

 

Kolik čápů u nás letos hnízdilo?

Přesná čísla ornitologové budou znát až na podzim po vyhodnocení všech získaných dat a pozorování. Díky pomoci veřejnosti, která svá pozorování čápů na hnízdech mohla zadávat do databáze ČSO, je relevantních dat poměrně dost.

Stejně jako loni v ČR letos hnízdilo přes 800 párů čápů, které sledovalo přes 500 dobrovolníků. Alespoň jedno pozorování mají ornitologové ze tří čtvrtin evidovaných hnízd. Na většině z nich jsou dokonce zdokumentována mláďata.


“Díky spoustě dobrovolníků vzniká unikátní databáze mapující výskyt a úspěšnost jednoho ptačího druhu, která může v budoucnu zásadním způsobem přispět k ochraně čápů i jejich prostředí,” uvedla Barbora Kaminiecká, koordinátorka stránek cap.birdlife.cz.

 

Výskyt čápů v ČR

 

Výskyt čápů úzce souvisí se způsobem obhospodařování krajiny. Intenzivní zemědělství v podobě obrovských lánů chemicky ošetřených monokultur a rybníky zaměřené na maximální výnos ryb jim, stejně jako mnoha dalším druhům, rozhodně nesvědčí.

 

Foto: Wikimedia (volné dílo)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *