Jihoafrická republika (JAR) dlouhodobě nezvládá boj s pytláky na území svých národních parků. Pytláci disponují špičkovými zbraněmi a strážci parků na ně nestačí. Jen loni tak v JAR každý den rukou pytláka zemřeli průměrně tři nosorožci. Vláda země se ale odmítá inspirovat botswanským modelem, který je při ochraně nosorožců velmi úspěšný.
JAR patří k africkým zemím s nejnádhernějšími národními parky s pouštěmi, vysokými horami a klimatem ovlivněným studeným Atlantickým oceánem i teplým Indickým oceánem.
Vedení parků však v určitých ohledech selhává. Nejen, že se strážcům nedaří bojovat s pytláky, ale potýkají se také s přemnožením slonů, kteří v parcích nemají přirozené nepřátele.
Čtěte také:
Posledního samce nosorožce bílého severního hlídá armáda
Ochranu, jaké se dostává snad jen nejvyšším světovým politikům, zajišťuje armáda 40letému samci nosorožce bílého severníh..
Nosorožec na odstřel – za 7 milionů, které půjdou na ochranu druhu
V přepočtu 7 milionů korun zaplatil neznámý kupec v aukci v Dallasu za povolení k odstřelu kriticky ohroženého nosorožce černého. Za to, že…
Z desítek zabitých nosorožců na stovky
Že JAR boj s pytláky nezvládá, dokládají čísla. Zatímco do roku 2007 se počet pytláky ulovených nosorožců pohyboval v desítkách, v současné době se šplhá do stovek až tisíců. Opět se tak hovoří i o rostoucím riziku vyhynutí nosorožců.
Agresivita pytláků roste úměrně stoupajícímu zájmu čínského trhu o rohy nosorožců, které podle zdejší tradiční medicíny mají léčivé účinky. Tlak na zvířata se tak zvyšuje např. i v národním parku Umfolozi, který je jinak proslulý svým úspěšným odchovem nosorožců.
V Botswaně s pytláky bojují vojáci
To v Botswaně se s pytláky vypořádávají mnohem úspěšněji. Ministr obrany totiž usoudil, že profesionální armádu může v době, kdy zemi nehrozí žádné nebezpečí, využít jinde. Vojáci dostali speciální výcvik pro pohyb v přírodě a boji proti pytláctví.
Na pytláky platí jen vojenská síla. Gangy se totiž profesionalizují – mezi pytláky jsou lékaři, politici, veterináři a další bohatí lidé, kteří si mohou dovolit moderní zbraně, proti kterým nic jiného než vojenský arzenál neobstojí. JAR se ale botswanský modelem prý inspirovat nehodlá.
1 komentář k “Denně 3 mrtví nosorožci. V JAR na rozdíl od Botswany nezvládají boj s pytláky”