Kvůli suchům vznikají v přírodě napajedla pro zvěř

Kvůli horkům, dlouhodobému suchu a vysychajícím zdrojům vody nemají volně žijící zvířata co pít. Ve středních Čechách proto začali vytvářet napajedla s přívodem pitné vody pro lesní zvěř. Snaží se tak udržet místní ekosystém v pořádku.

 

Napajedla byla instalována např. na území Mělnické Vrutice, Řepínského dolu a Jenichova na Mělnicku.

 

Čtěte také:
První pomoc pro ptáky, volně žijící živočichy a hmyz v horku

Extrémně horké počasí vyčerpává i volně žijící zvířata, především pak ve městech, kde není v dosahu zdroj vody k napití a ke koupání. Pomoci jim je pro každého z nás doslova maličkost.

 

Plánována jsou i další napajedla a umělé dutiny pro hmyz a ptactvo

“Po dohodě se společnostmi hospodařícími na území Řepínského dolu vybraly vodárny vhodné místo v prameništi a vybudovaly napajedlo. Upravily terén, dodaly potřebné potrubí a automatické doplňování napajedla pitnou vodou,” řekl Václav Jásek, vedoucí střediska Dálkovod Mělnická Vrutice.

Další napajedlo by mělo vzniknout také ve východní části prameniště, pod Zahájskem.

 


Kromě napajedel budují středočeské vodárny umělá jezírka a plánují na některých budovách instalovat chybějící umělé dutiny pro ptáky a hmyz. Horka totiž mají v České republice trvat i v příštích dnech a hlášeny jsou teploty do 37°C. Ochladit by se mělo až o víkendu, kdy hydrometeorologové také očekávají příchod dešťů a bouřek.

 

Foto: Marek Szczepanek, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *