Máte doma starý nepoužívaný mobilní telefon? A víte, že by mohl být dále využíván nebo recyklován pro další účely? Stačí ho odevzdat na příslušném místě. Telefony do dvou let někteří operátoři a prodejci dokonce vykupují.
Podle průzkumu společnosti STEM/Mark, provedeného pro společnost Vodafone, starý mobil uchovávají čtyři pětiny domácností. Lidé doma schovávají jeden, ale i dva nebo tři nepoužívané mobilní telefony.
Zatímco běžný odpad, jako je plast, papír a sklo recykluje 92 % obyvatel České republiky a elektro odpad (ledničky, pračky a další domácí spotřebiče) 91 % lidí, nefunkční nebo nevyužívané mobilní telefony k recyklaci odevzdá pouze 9 % Čechů.
V některých domácnostech jsou funkční mobily ponechány pro případ potřeby (např. při nenadálé poruše používaného telefonu), ve 3 % případů ale končí ve směsném odpadu, přesto, že sběrná místa jsou dobře dostupná – např. v obchodech s elektronikou a na pobočkách mobilních operátorů.
Čtěte také:
Projekt Mobily pro gorily stále běží, pomozte i vy!
Poradíme vám, jak šetrně zlikvidovat mobilní telefon a ještě tím pomoct dobré věci!
Vyřazené mobilní telefony ještě mají široké uplatnění
Vyhozením mobilního telefonu do netříděného odpadu dochází k velké zátěži životního prostředí. Přístroje totiž obsahují nebezpečné látky a těžké kovy, jako je rtuť, měď, zinek, nikl a stříbro.
Recyklují se funkční i nefunkční telefony. Rozebírají se na jednotlivé složky, které se dají dále využít, nebo slouží jako učební pomůcka při programování a testování. Z vybraných mobilů se dokonce vyrábějí i šperky.
Telefony do stáří dvou let někteří mobilní operátoři vykupují a repasují je. Vyřazené mobily mohou dále používat i obyvatelé třetích zemí nebo děti v dětských domovech.