Máte doma starý mobil? Odevzdejte ho, najde nové využítí

Máte doma starý nepoužívaný mobilní telefon? A víte, že by mohl být dále využíván nebo recyklován pro další účely? Stačí ho odevzdat na příslušném místě. Telefony do dvou let někteří operátoři a prodejci dokonce vykupují.

 

Podle průzkumu společnosti STEM/Mark, provedeného pro společnost Vodafone, starý mobil uchovávají čtyři pětiny domácností. Lidé doma schovávají jeden, ale i dva nebo tři nepoužívané mobilní telefony.

Zatímco běžný odpad, jako je plast, papír a sklo recykluje 92 % obyvatel České republiky a elektro odpad (ledničky, pračky a další domácí spotřebiče) 91 % lidí, nefunkční nebo nevyužívané mobilní telefony k recyklaci odevzdá pouze 9 % Čechů.

V některých domácnostech jsou funkční mobily ponechány pro případ potřeby (např. při nenadálé poruše používaného telefonu), ve 3 % případů ale končí ve směsném odpadu, přesto, že sběrná místa jsou dobře dostupná – např. v obchodech s elektronikou a na pobočkách mobilních operátorů.

 

Čtěte také:
Projekt Mobily pro gorily stále běží, pomozte i vy!

Poradíme vám, jak šetrně zlikvidovat mobilní telefon a ještě tím pomoct dobré věci!

 

Vyřazené mobilní telefony ještě mají široké uplatnění

Vyhozením mobilního telefonu do netříděného odpadu dochází k velké zátěži životního prostředí. Přístroje totiž obsahují nebezpečné látky a těžké kovy, jako je rtuť, měď, zinek, nikl a stříbro.


Recyklují se funkční i nefunkční telefony. Rozebírají se na jednotlivé složky, které se dají dále využít, nebo slouží jako učební pomůcka při programování a testování. Z vybraných mobilů se dokonce vyrábějí i šperky.

Telefony do stáří dvou let někteří mobilní operátoři vykupují a repasují je. Vyřazené mobily mohou dále používat i obyvatelé třetích zemí nebo děti v dětských domovech.

 

Foto: pexels.com (CC0 licence)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *