Jezdecké potřeby: Jak vybírat výstroj a bezpečnostní prvky pro jezdce

Komerční sdělení

Ať už s ježděním na koni začínáte, nebo jste zkušenější jezdec, měli byste myslet na správnou výstroj a bezpečnostní prvky. S hodinami strávenými v sedle roste sebevědomí, ale neklesá riziko, že se stane něco nepředvídatelného a vy se zraníte z vlastní nedbalosti.

 

součástí výbavy jezdce je vhodná obuv, oblečení (dlouhé jezdecké kalhoty, triko s dlouhým rukávem) a bezpečnostní prvky a chrániče, jako jsou chapsy, rukavice, helma a ochranná vesta.

 

Oblečení a doplňky pro ježdění

Jezdecké boty – pérka (klikněte pro zobrazení dalších variant)

Při jízdě na koni je nezbytná vhodná obuv. Tenisky s nízkou a hladkou podrážkou, v sandálech, nebo dokonce boty s podpatkem s sebou nesou nebezpečí vyklouznutí nohy ze třmenu, nebo naopak její uvíznutí při pádu. Jen kvalitní jezdecká bota zaručí určité bezpečí při vyjížďce a maximální pohodlí. U jezdeckých bot si můžete vybrat z několika variant – z kožených či gumových vysokých bot, nebo z nízkých kotníkových bot (tzv. pérka), které je dobré doplit koženými návleky (chapsy).

 

Dámské jezdecké rajtky (klikněte pro zobrazení dalších variant)

Pro pohodlí jezdce jsou pak důležité přiléhavé kalhoty (rajtky), které jsou z příjemného prodyšného materiálu, jsou bezešvé a přiléhají těsně k tělu, takže se nadbytečná látka nemuchlá a v sedle nedře. Mívají také tzv. rajtfleky, což jsou kožené nášivky na kolenou, nebo celokožený sed na vnitřní straně stehen, který umožňuje lepší přilnavost k sedlu.

Před odřeninami při pádu do jisté míry ochrání trika s dlouhým rukávem nebo jezdecké mikiny. Výbavu je vhodné doplnit i o rukavice, které zabraňují odřeninám či popálení i při držení otěží.

 

Potrpíte-li si na styl, veškeré jezdecké oblečení je k sehnání i v módním provedení, pro muže, pro ženy i pro děti.

 

Dbejte na ochranné prvky

Bezpečnostní jezdecká vesta (klikněte na obrázek pro zobrazení více variant)

Myslíte si, že například přilba je jen pro nezkušené, nebo naopak závodní jezdce a že ji na občasné vyjížďky do přírody nepotřebujete? Pak riskujete vážný úraz hlavy. Stejně, jako byste neměli na helmu zapomínat při jízdě na kole, neměli byste ji opomínat ani při jízdě na koni. Zde si to situace žádá ještě víc – i když už si v sedle docela věříte, nikdy nezapomínejte na to, že kůň je živý tvor s vlastní hlavou, u kterého nikdy nevíte, co udělá (splaší se apod.).
K nejnebezpečnějším úrazům patří kromě úrazů hlavy i poranění páteře. Tomu může zabránit chránič páteře nebo speciální vesta, která chrání celý trup – kosti i vnitřní orgány.

Užitečným doplňkem jsou také reflexní prvky – odrazky, reflexní pásky pro jezdce i koně, reflexní ohlávky apod.). Jsou důležité především tehdy, pohybujete-li se s koněm večer nebo v zimně v blízkosti silnic apod.

 

Kde nakupovat?

Specializovaných obchodů s potřebami pro koně a jezdce je řada. Důležité je ale vybrat si ten, kde vědí, co prodávají, nemají o zboží jen teoretické znalosti a v případě potřeby dokáží zákazníkům poradit.

“Pokud by někdo s výběrem pomůcek a ochranných prvků váhal, pak rádi poradíme, a to jak v rámci našeho e-shopu, tak i na kterékoliv z poboček, kterých máme v republice sedm,” říká Ing. Vlastimil Kamír, ředitel společnosti KAMÍR a Co., s. r. o. “U každého produktu v e-shopu je poradna a diskusní fórum, kde se zákazníci mohou ptát nebo probírat své zkušenosti s ostatními. Při výběru zboží můžeme doporučit především to, které jsme na naší farmě sami vyzkoušeli a s nímž máme nejlepší zkušenosti.”

 

Foto: Felonn0099, Wikimedia (některá práva vyhrazena), kamir.cz

1 comment for “Jezdecké potřeby: Jak vybírat výstroj a bezpečnostní prvky pro jezdce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *