Lidé narušili rovnováhu přírody. Obnoví ji Galgad – strážce Země? (RECENZE KNIHY)

Co se děje s přírodou a tvory v ní? Proč někteří vymizeli a jiní jsou přemnožení? Proč někde je něčeho nadmíru a jinde nedostatek? Otázky, které si klade hlavní hrdina této nevšední fantasy a které jsou zároveň tím, co trápí dnes nás.

 

Kniha „Galgad, příběh strážce Země“ vypráví o tom, jak lidé vedení sobeckými potřebami bezohledně ničí vše kolem sebe. Tak, jako se počínání lidí odráží ve stavu životního prostředí, promítá se jednání postav do děje knihy.

 

Čtěte také:
Globální oteplování? Proboha, nestrašte pořád! aneb Co to pro mě znamená?

Pro někoho je globální oteplování skutečně příliš abstraktní pojem. Existují dokonce i některé tendence tento jev popírat. Někdy za těmito postoji stojí neznalost, lhostejnost, nebo úmyslný lobbing…

 

 

Ten, který má zachránit svět

Galgad je a není člověk. Je ztělesněním toho, čemu říkáme odpovědnost za životní prostředí. Je jedním ze strážců Gathary, kteří jsou staří jako Země sama a jejichž úkolem je chránit rovnováhu v přírodě. Od lidských bytostí jsou téměř k nerozeznání, ale oplývají schopnostmi, které běžní smrtelníci nemají, nebo o ně přišli, když se nadobro odklonili od přírody a začali naslouchat jen vlastnímu chtíči. Galgad se dokáže proměnit v orla, ovládá živly, rozumí řeči přírody a zvířat.

UKÁZKA Z KNIHY: Naše hlídky chytily šelmu, jak v šoku pobíhá po lese s drátem kolem tlamy. Muži našli zbytek její smečky. To co nám popisovali, bylo děsivé. U doupěte ležela mrtvá vlčata, tři dospělí jedinci viseli na stromě pro výstrahu s oprátkou na krku s jazyky ven z tlamy. Opodál našli vlka s prošlápnutou čelistí společně s vůdcem smečky, který měl prořezané šlachy na zadních nohách. Poslední přeživší ze smečky drželi do chvíle smrti pospolu, jeden neschopen pohybu, druhý neschopen lovu.

 

Po staletí spal v kmeni starého dubu. Probudil ho ale jiný strážce Gathary, aby ho upozornil, že s přírodou není něco v pořádku. Galgad se vydává na cestu krajem a je zmaten tím, s čím se setkává – vyplašená zvířata, která před ním prchají, absence šelem, nerovnováha v přírodě. Nejvíc ho však zaskočí setkání s druhem, který nikdy předtím neviděl – s člověkem. Jak brzy zjistí, příčinou problémů na Zemi je právě on. Galgad sám se stává obětí nepochopitelných lidských rozmarů a z nesnází se dostává jen díky svým schopnostem.

Vedle „škůdců“ se ale Galgad při svém putování setkává i s lidmi, kteří stále ještě přírodu ctí a chrání ji. Patří k nim Saorové z města Imrihu, toho času sužovaní válkou s chamtivými Órmany. Z Imrihu se vydávají dvě skupiny pro pomoc. Galgad doprovází jednu z nich a po cestě objevuje další nesrovnalosti v přírodě a pomáhá zvířatům, která na lidskou činnost doplácejí. Tady dobrodružství knihy teprve začíná…

 


Nebuďte hluší, naslouchejte Ergallovu varování

Kniha Galgad spadá do žánru fantasy, sama o sobě ale vytváří zcela nový podžánr, jejž bychom mohli označit jako EKOfantasy. Autor, který knihu napsal pod pseudonymem Ergall, se netají skutečností, že je znepokojen tím, jak lidé devastují tento svět, zabíjejí zvířata a jak se jejich činnost odráží na životních podmínkách nás všeh. Galgad je prvním dílem z plánované série, v níž se chce vyznat ze svých obav, a hlavně upozornit na to, že vše, co se kolem nás děje, je důsledkem našich činů a jsme to opět jen my, kdo může odvrátit blížící se katastrofu.

Děj knihy je dynamický a poutavý a jistě zaujme mladší i starší čtenáře a fanoušky fantasy. A nejen je, své si v knize najdou i ti, kteří tomuto žánru příliš neholdují, protože nejde o klasickou klišovitou fantasy. Příběh je nadčasový a každý, kdo se nad ním jen trochu zamyslí, v něm najde spojitost s tím, co se děje na světě právě teď, co se dotýká každého z nás.

 

Kniha: Galgad, strážce Země
Autor: Ergall
Vydáno: červen 2015 (vlastním nákladem)

 

Foto: databazeknih.cz, pixabay.com (licence. CCO PUblic Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *