Díky divokým koním na milovických loukách kvete vzácný hořec. Vracejí se i modrásci hořcoví

V bývalém vojenském prostoru v Milovicích rozkvetly bohaté trsy vzácného hořce křížatého. Stepi byly v těchto místech ještě před více než půl rokem zarostlé suchou trávou, díky divokým koním, kteří ji od ledna spásají, má ale ohrožený hořec opět vhodné podmínky k růstu.

 

Louky ve středočeských Milovicích jsou jedny z posledních, na kterých u nás hořec křížatý roste. I kvůli záchraně této mizející rostliny vznikl projekt na návrat divokých koní.

Nejvíce hořců rozkvetlo v aklimatizační ohradě, kde koně od svého lednového příjezdu trávili první týdny. Louku dokonale zbavili loňské trávy, pcháčů, kopřiv a ostružin (takzvané stařiny) a vytvořili vhodné podmínky pro růst hořců.

Autory projektu návratu divokých koní překvapilo, jak rychle pozitivní změna na loukách proběhla, i to, že největší počet hořců vyrostl právě v aklimatizační ohradě. “Aklimatizační ohrada se nachází v okrajové, nejméně hodnotné části celé lokality. Ještě před několika lety se tu nacházely vojenské budovy, později černé skládky a rostly zde jen plevely. Říkali jsme si, že umístěním aklimatizační ohrady, kde bude tlak koní na vegetaci nejsilnější, právě sem, nemáme co zkazit. Je fascinující, že koně dokázali k nepoznání změnit i takové místo – ze zarostlého rumiště je po necelém půlroce zahrádka plná květů,” říká Miloslav Jirků z obecně prospěšné společnosti Česká krajina.

 

Čtěte také:
Divocí ponyové opět překonali kanál mezi ostrovy Assateague a Chincoteague

I letos v americké VIrginii vyvrcholila jedna z nejvýznamnějších událostí, tzv. Pony Penning, tedy nahánění divokých ponyů do ohrad.

 

Spolu s hořci se vrátili i modrásci

Divocí koně nespásají kvetoucí rostliny, proto se kromě hořců na loukách objevily i další květy vzácných rostlin. Kromě nich však zástupce o. p. s. Česká krajina potěšil i vyšší výskyt modráska hořcového Robelova, jehož jedinou živnou rostlinou je právě hořec křížatý. Proto je i tento druh motýla na vymření. V Milovicích už jsou na hořcích nakladena vajíčka a je tak položen základ pro další generaci modráska hořcového.


 

Přispějte na péči o divoké koně v Milovicích!

Na péči o divoké koně může přispět i veřejnost, a to zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o koně jde 28,50 korun.

 

Foto: Hectonichus, Zeynel Cebeci, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *