První pomoc pro ptáky, volně žijící živočichy a hmyz v horku

[et_pb_section admin_label=”section”] [et_pb_row admin_label=”row”] [et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text”]

Extrémně horké počasí vyčerpává i volně žijící zvířata, především pak ve městech, kde není v dosahu zdroj vody k napití a ke koupání. Pomoci jim je pro každého z nás doslova maličkost.

 
Horka jsou i pro zvířata tak nesnesitelná, že se lze v ulicích měst setkat s vyčerpanými ptáky i savci (například ježky). Takovým případům ale může pomoci zabránit každý, kdo na své zahradě, balkoně, římse či okenním parapetu umístí misku nebo podkvětník s vodou, aby se zvířata mohla napít a případně i osvěžit koupelí. Vodu je přitom nutné pravidelně doplňovat a měnit.
 
Čtěte také: Lidé volají ochranářům: “Odstraňte zvířata z našeho okolí!” Lidé mnohdy nesnesou zvířata na svém pozemku – jako například majitelé zahradního jezírka z Prahy..  
 

Vodu k napití uvítá i hmyz

Také včely, čmeláci, motýli a další hmyz vyhledávají ve vedru vodu. Pro ně však obyčejná miska s vodou může být smrtící pastí, ze které se nedostanou. Pro hmyz jsou proto určena speciální pítka, která jsou uzpůsobena pro hmyz tak, aby mohl pohodlně usednout na “ostrůvky” nebo vystupňovaný okraj nádoby a napít se bez rizika, že do vody spadne a utopí se. Zvláštní pítka a krmítka existují i pro motýly. Jedná se o pítka s namáčecí houbou, která vsakuje cukrovou vodu. Motýli a další užitečný hmyz na houbu usedají a sladkou vodu sají. Někdy ale postačí i čistý hadřík namočení v cukrové vodě.
 

Najdete-li vyčerpané zvíře, zavolejte pomoc

V extrémních vedrech se stává například to, že žíznivá ptáčata, jako jsou jiřičky, rorýsi, vlaštovky a další, předčasně vyskakují z hnízd. Mláďata v takto útlém věku nejsou v takovém případě schopna přežít, a proto je nutné zavolat odborníky. Kontakt na nejbližší záchrannou stanici živočichů naleznete na www.zvirevnouzi.cz.
 
Foto: Mark Winterbourne, Wikimedia (některá práva vyhrazena)
 [/et_pb_text][/et_pb_column] [/et_pb_row] [/et_pb_section]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *