Jak ochránit psa před horkem a jaká je první pomoc při jeho přehřátí?

Extrémní horka netrápí pouze nás lidi, ale i zvířata – především pak psy, jejichž organizmus se velmi těžko ochlazuje. Aby váš psí kamarád v letních vedrech netrpěl, řiďte se několika jednoduchými pravidly. Poradíme vám také, jak se zachovat, když k přehřátí u psa dojde.

 

Psi na rozdíl od nás mají jen minimum potních žláz a ochlazují se pouze jazykem a tlapkami. Když ale vdechují horký vzduch a jsou nuceni ťapat po rozpáleném chodníku, je pro ně takřka nemožné ochladit se a s horkem se vyrovnat.

 

Čtěte také:
Video: Psi a jejich rozporuplný vztah k vodě

Koupání psů – řada z nás pejskařů o tom ví své. Dostat psa do koupelny je doslova samostatná sportovní disciplína.

 

Osvěžující videa: Kočky ve svém živlu – ve vodě

V hlavní roli jsou tentokrát… pro změnu… kočky. Protože téma kočky versus voda je nevyčerpatelné…

 

Jak se vyhnout přehřátí u psa?

  • Důležité je nevenčit psa v největších vedrech. Na procházky byste měli chodit jen brzy ráno nebo později večer. Důležitá je také volba trasy procházky, a to i s ohledem na její délku.
  • Choďte s pejskem jen do stinných míst (nejlépe v prostředí zeleně) a úměrně teplotě procházku zkraťte. Pro psa byste s sebou měli nosit vodu, zvláště plánujete-li delší procházku.
  • Před venčením je dobré psa namočit v oblasti břicha a tlapek. Po návratu můžete tento proces opakovat, ale psa ochlazujte jen pomalu a ne příliš ledovou vodou, aby nedostal šok. Umožněte mu také přístup k misce s čerstvou vodou.
  • Pokud pes žije venku a ne s vámi v bytě, měňte mu vodu v misce i vícekrát denně. Ohlídejte, že se zdržuje ve stínu – někteří psi mají tendenci si i v největším horku lehat na slunce.
  • Nemá-li pes volný pohyb (je přivázán nebo umístěn v kotci), zajistěte mu místo ve stínu a myslete přitom na fakt, že slunce během dne postupuje a tam, kde byl dopoledne stín, už odpoledne může svítit slunce a pes před ním není chráněn.
  • Psovi zajistěte dostatek vody. Měňte ji několikrát denně, zvlášť, je-li pes venku.

    Vozíte-li psa s sebou autem, v žádném případě ho nenechávejte samotného zavřeného ve voze, byť by mělo jít o krátkou dobu. Auto se velmi rychle ohřívá i tehdy, je-li zaparkované ve stínu a má otevřená okénka. Psi v nich trpí.

  • Neholte psovi srst, má termoregulační funkci. U dlouhosrstých plemen můžete v létě zvolit kratší sestřih, ale nikdy neholte psa úplně.
  • Je-li váš pes náchylný k přehřívání, obstarejte mu chladicí podložku nebo vestu. Jsou vhodné jak k domácímu použití, tak na cesty.

 


 

Příznaky přehřátí u psa a jejich řešení

Že je pes přehřátý, poznáte podle zrychleného dýchání, hodně vyplazeného jazyku a vypoulených očí. Sliznice jsou bledé, pes má slabý pulz a vysoký tep. V hraničních stavech je pes malátný, může zvracet nebo dostat průjem a dokonce i ztratit vědomí.

Přehřátého psa je nutné okamžitě přenést do stínu nebo do nejchladnější místnosti. Položte ho na mokrou deku a na záda mu dejte namočený ručník. Břicho a tlapky polévejte vlažnou (nikoliv studenou) vodou. Dejte psovi napít a pokud možno zajistěte, aby dýchal chladný vzduch např. z klimatizace.

Je-li pes hodně přehřátý a žádné opatření nepomáhá, volejte veterináře.

 

Foto: Wikimedia, pdpics.com (CC0 Public Domain)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *