Populaci českých syslů by měli zachránit chovné páry ze Slovenska

Kdysi hojný sysel obecný z české přírody téměř vymizel. Na Slovensku se naopak lokálně potýkají s jeho přemnožením. Čeští ochranáři se proto rozhodli, že oběma populacím syslů trochu pomůžou – ze Slovenska přivezou chovné páry.

 

Ochranáři z Pavlovic u Vlašimi chtějí v srpnu přivést chovné páry z bratislavského letiště, kde se potýkají s přemnožením syslů. Pro třicet až čtyřicet párů už mají v pavlovické záchranné stanici živočichů připravenou i voliéru.

Ve stanici budou sysly odchovávat a poté je vypouštět do přírody v předem vytipovaných lokalitách. První mláďata by slovenští syslové měli přivést na svět příští rok.

 

Čtěte také:
Kriticky ohrožení syslové se po 50 letech vrátili do Podyjí

S dobrou zprávou přišli zoologové z Jihomoravského muzea ve Znojmě – do Podyjí se téměř po půl století vrátili kriticky ohrožení syslové obecní.

 

Příčiny vymizení syslů jsou ochranářům jasné

Příčinou vymizení syslů z české přírody je nejen obměna a způsob obhospodařování krajiny, ale také fakt, že tito hlodavci žijí v izolovaných populacích a nemůže docházet k přirozenému populačnímu výběru.


Ochranáři doufají, že díky importu syslů ze Slovenska se populaci českých syslů opět podaří rozšířit. Stejný program na jejich záchranu mají kromě Pavlovic také v Brně a Hluboké nad Vltavou.

 

Foto: BS Thurner Hof, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *