Malý lesní průvodce pro malé milovníky přírody

Pohádková knížka, která dětem odhaluje tajemství lesní říše a jejích obyvatel – to je Malý lesní průvodce od Magdaleny Wagnerové. Žádné z dítek, které tuto knížku bude vlastnit, už se nikdy nezalekne bludiček ani hejkalů (protože zjistí, že se jich není proč bát) a mezi dalšími obyvateli lesa najde spoustu přátel.


 

Malý lesní průvodce je určen jak dětem, které do lesa chodí s rodiči nebo prarodiči a rádi objevují jeho tajemství, tak i těm, která k návštěvě těchto tajuplných míst mnoho příležitostí nemají.
 
Bohatě ilustrovaná knížečka představuje všechny obyvatele lesa – zvířátka, rostliny, houby i nadpřirozené bytosti (rusalky, bludičky, hejkala i trpaslíky). Ke každému z nich má i nějakou zajímavou příhodu, která se mu stala a která ovlivnila jeho pověst, život, nebo dokonce poznamenala celý jeho druh. Dozvíme se tak například, proč se divokým prasatům říká kňouři, kde slunéčko vzalo sedm teček, jak vzniklo pořekadlo „mlčí jako pařez“ nebo čím to, že jsou jedovaté muchomůrky tak krásné.

 

Čtěte také: Květomluva: Komunikační prostředek, který zažívá renesanci
 
Dáte-li někomu květinu (ať už u příležitosti nějakého výročí nebo jen tak pro radost), vyjadřujete tím, že vám na dané osobě záleží, že na ni myslíte. Jsou ale okamžiky, kdy slova nestačí. Květina v takovou chvíli může říct mnohé. Květina je zkrátka symbol.

 

O ješitném veveřákovi a dalších zvířátkách

Malí čtenáři se seznámí s tak zajímavými obyvateli lesa, jako je například veveří sameček, který si vůbec nepřipouští, že by byl obyčejnou veverkou. Říká si Vever a z lenosti neskáče z větve na větev a ze stromu na strom, ale mezi jednotlivými příbytky v koruně stromu má žebříky, po kterých šplhá. Vysedává u svého psacího stolu, čte učené knihy, píše husím brkem a hádá se s kukačkou, že není žádná obyčejná veverka. Nakonec spolu uzavřou dohodu, že jestli někdy Vever začne skákat z větve na větev, uzná, že je obyčejná veverka. Jak to dopadne, když se pak v lese objeví krásná veveří slečna?
 
V Modrozeleném lese bydlí také myš vynálezkyně. Vynalezla například odpuzovač houbařů nebo postřik na lovce, za který dokonce dostala Nobelovu cenu. K lesu neodmyslitelně patří i postava pana hajného Josefa Hrozného, který je ale hrozný jen podle jména. Ve skutečnosti je to dobrák od kosti, který se nerozčílí, ani když zakopne o bludný kořen. Stejně jako lišaj smrtihlav, dobromyslná noční můra, která má sice hrozivé jméno, ale neublížila by ani mouše.

 

 

Co jste určitě nevěděli…

Kromě příhod jednotlivých obyvatel lesa ale Malý lesní průvodce přináší i řadu zajímavých informací, které děti dosud jistě neměly, a nabízí odpovědi na zvídavé otázky. Věděli jste například, že kapradí roste strašně pomalu? A myslíte si, že stihne i při tom pomalém tempu vyrůst dřív, než šnek oběhne celý Modrozelený les? Některé příhody možná budou i ponaučením a návodem k tomu, jak se v lese zachovat v určitých situacích – třeba jak rozveselit hrobaříka, který se pořád tváří jako na pohřbu.

 

Malého lesního průvodce pro děti napsala scenáristka a spisovatelka Magdalena Wagnerová, které již vyšlo čtrnáct pohádkových knih, z nichž tři byly přeložené do francouzštiny. Mimo to je autorkou i několika próz pro dospělé, scénářů a rozhlasových her.
Malého lesního průvodce svými ilustracemi doplnil Pavel Sivko.

 

Magdalena Wagnerová: Malý lesní průvodce
vydalo nakladatelství JaS, 2015

 

Foto: superrodina.cz, jasknihy.cz (všechna práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *