Pomozte najít pro ptáky nebezpečné sloupy elektrického vedení!

Vyrážíte v létě na toulky českou krajinou? Pokud budete mít po ruce foťák, mohli byste pomoci ornitologům v jejich mapování pro ptáky nebezpečných sloupů elektrického vedení. Ročně na nich zahynou stovky ptáků a Česká společnost ornitologická (ČSO) chce proto za pomoci veřejnosti vytvořit mapu těch sloupů, které nutně potřebují opatření proti zásahu dosedajících ptáků elektrickým proudem.

 

Střety s vodiči elektrického vedení jsou častou příčinou úmrtí zvláště větších druhů ptáků. ČSO se dané problematice věnuje už řadu let, sloupů a linek elektrického vedení je ale takové množství, že k jejich zmapování je třeba i pomoc široké veřejnosti. Přesné terénní údaje totiž stále chybí, přitom mohou prokázat nebezpečnost jednotlivých typů sloupů.

“Potřebujeme přesně zjistit, do kterých částí kterých sloupů si ptáci sedají. To snadno poznáme z fotografií. A vyfotit ptáka na sloupu zvládne opravdu každý, ani nemusí vědět, o jaký druh se jedná,” říká Lukáš Viktora z ČSO.

 

Čtěte také:
V USA padl první trest za ptáky zabité větrnými elektrárnami

Vláda USA uložila pokutu ve výši jednoho milionu dolarů společnosti Duke Energy, která provozuje síť větrných elektráren, na nichž ročně hynou desítky ptáků. Je to poprvé, co…

 

 

Pomoci může každý. CO je k tomu zapotřebí?

Stačí, když do faunistické databáze ČSO nahrajete fotografie, které zaznamenávají jednotlivé případy. Vaše fotky by měly zachycovat:

• Ptáky sedící na sloupech elektrického vedení.
• Uhynulé ptáky na sloupech, vodičích nebo pod nimi (včetně zraněných, vždy ovšem vyfoťte i sloup ideálně s jeho pořadovým číslem).
• Ke každé fotografii je nutné uvést údaje o místu pořízení, případně dalších okolnostech pozorování či nálezu.


Všechny poskytnuté fotografie poslouží k vyhodnocení rizikových sloupů a úseků elektrického vedení a povedou k vytipování oblastí, v nichž je zabezpečení nutné provést prioritně. ČSO v tomto směru spolupracuje se společností E.ON, která do rekonstrukcí sloupů elektrického vedení investuje.

Zabezpečení sloupů proti úrazům ptáků elektrickým proudem se u nás provádí již od 80. let, v průběhu let se však ukázalo, že některá opatření nejsou účinná. U nových sloupů jsou konzole a opatření proti dosednutí ptáků nebo úrazu proudem už ověřené a funkční, u starších typů však tomu tak vždy není.

 

Foto: ŠJů, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *