“Nejezte Nutellu, obsahuje velké množství palmového oleje,” vyzývá francouzská ministryně

nutellaFrancouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová vyzvala spotřebitele, aby nekonzumovali čokoládovou pomazánku Nutella. Její výrobce, italská společnost Ferrero, podle političky k výrobě používá velké množství palmového oleje a přispívá tak k masivnímu odlesňování planety a změnám klimatu.

 

Podle francouzské ministryně životního prostředí, již citovala agentura AFP, může bojkot oblíbené čokoládové pomazánky přispět k ochraně deštných lesů, které jsou masivně kácené právě kvůli výsadbě palmy olejné. Podle Ségolène Royalové lidé mohou zachránit planetu, když nebudou jíst Nutellu.

Společnost Ferrero kritiku francouzské ministryně odmítla komentovat a uvedla jen, že se používání palmového oleje nevylučuje s respektem k životnímu prostředí a obyvatelstvu dotčených míst. Firma se prý navíc účastní projektů na podporu udržitelnosti pěstování palem olejných.

 

[postlist id=5425]

 

Palmový olej je také zdraví škodlivý

Palmový olej je jednou z nejlevnějších surovin, která se pro svou nízkou cenu hojně využívá v potravinářství i v kosmetice. Odborníci nicméně varují, že ke konzumaci není příliš vhodný. Obsahuje totiž vysoký podíl nasycených mastných kyselin, které neprospívají kardiovaskulárnímu systému.


Kácením deštných lesů je nejmasivnější v jihovýchodní Asii.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) navíc uvádí, že zvětšování ploch plantáží palem olejných vede k devastaci tropických deštných lesů, způsobuje erozi půdy, zvýšení produkce skleníkových plynů a v neposlední řadě úhyn ohrožených druhů živočichů, kteří jsou na deštné lesy vázaní. Produkce palmového oleje nicméně přispívá k ekonomickému rozvoji dotčených států.

 

Foto: allison.hare, Flickr.com (některá práva vyhrazena)