Slonovinu k výrobě stále využívají i někteří čeští výrobci

nuz_se_slonovinouNěkteří čeští výrobci jako dekorativní prvek svých produktů stále využívají slonovinu. Jedním z nich byl doposud i Mikov, výrobce tradičního otevíracího nožíku rybička. Ten nyní oznámil, že slonovinu již používat nebude a vyzval další české firmy, aby ho následovaly.

 

Mikov, největší tuzemský výrobce kapesních a otevíracích nožů, dosud slonovinou vykládal rukojeti nožů určených k vývozu do Asie. Nyní se však zavázal, že slonovinu přestane používat, protože chce podpořit aktivity českého ochránce slonů Arthura F. Sniegoně a upozornit na vybíjení těchto zvířat, ke kterému dochází především v Africe.

Arthur Sniegon firmu Mikov k podpoře boje proti pytlákům a obchodování se slonovinou sám vyzval prostřednictvím cestovatele Ladislava Bezděka, s nímž se setkal při jeho expedici s názvem “Rybička kolem světa”, kterou firma Mikov podporuje.

 

Čtěte také:
slon_africky_zabity_pytlaky_-_bez_kluOsud afrických slonů je pravděpodobně spečetěn – hlad Číňanů po slonovině roste

Poptávka po výrobcích ze slonoviny na čínském trhu stále roste, a tím i cena sloních klů. Tlak pytláků na slony je proto stále vyšší – jen mezi lety 2010 a 2012 zabili…

 

Obchod se slonovinou je za určitých podmínek legální

Mikov, stejně jako ostatní české a světové firmy, které slonovinu dosud využívaly, s ní obchodovaly legálně. Jak uvádí Arthur Sniegon, za určitých podmínek je takový obchod možný, firmy si jen musejí zjistit, jaká je správná praxe.


Podle Sniegoně na některých trzích dochází právě díky těmto praktikám k legalizaci obchodováním se sloními kly a stále drsnějším praktikám pytláků. Peníze z obchodu se slonovinou navíc často slouží k financování teroristických aktivit, což je prý jeden z důvodů, proč výrobce nožů Mikov se slonovinou končí.

 

Foto: Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *