Lidé zbytečně z přírody odnášejí ‘opuštěná’ srnčata, kolouchy a mláďata daňků

Mládě daňka (sameček) bylo nalezeno na vozovce v lesním úseku nedaleko Plzně, když projíždějící auto vyplašilo matku, která jej přes komunikaci převáděla.

Každoročně se opakující problém, který přidělává práci záchranným stanicím živočichů (ZSŽ) po celé republice – lidé z přírody odnášejí srnčata, kolouchy a mláďata daňků, protože si myslí, že jsou opuštěná a potřebují pomoc. Svou neznalostí tak zvířata odsuzují k úhynu, nebo minimálně k doživotnímu zajetí.

 

Jak uvádí Karel Makoň ze ZSŽ v Plzni, větou “našel jsem opuštěné mládě” začíná velká část hovorů, které poslední měsíc přijímá. Je to problém, který se opakuje každý rok. Letos je situace o to náročnější, že se spárkaté zvěři opravdu daří a mláďata jsou doslova všude.

“Pokud dotyčný volá přímo od nalezeného mláděte, nad kterým pouze stojí a nesahal na něj, tak se vše dá velice snadno vyřešit. Pokud však mládě odnesl domů, nebo ho dokonce už několik dní doma ‘choval’, je to problém pro všechny zúčastněné strany, hlavně pak samotné mládě,” říká Karel Makoň.

 

Čtěte také:
Našli jste ‘opuštěné’ ptáče? Informujte se nejdřív, jestli vaši pomoc potřebuje

Záchranné stanice živočichů se v těchto dnech potýkají s velkým náporem ptačích mláďat. Ta jim lidé mnohdy nosí úplně zbytečně…

 

Co se zaječími mláďaty ve městě? Zvažte, jestli vaši pomoc vůbec potřebují

Stále častěji se objevují případy, kdy lidé ve městě najdou mláďata zajíců a v domnění, že se někde stala chyba a že…

 

Odnést mládě z místa je pytláctví

Přesto, že se o tomto problému stále mluví, najde se spousta lidí, kteří mládě z přírody odnesou a dokonce jej několik dní drží doma, krmí ho nevhodnou stravou atd. Do ZSŽ pak bezradní volají, že mládě naříká a má průjem.

Ochranáři upozorňují, že se takovým postupem dopouštějí protizákonného jednání, protože zvěř je majetkem myslivců. Navíc mláďata odsuzují k doživotní závislosti na člověku. Pokud totiž neuhyne a podaří se ho odchovat, vypustit do volné přírody ho většinou nelze a je nuceno zůstat v zajetí. Velký problém pak nastává u samců, kteří jsou v dospělosti agresivní a musejí být chovaní izolovaně.


Jak se chovat, když v přírodě najdete ‘opuštěné’ mládě?

Mláďata spárkaté zvěře, která můžete najít při procházkách přírodou, ale stále častěji i v blízkosti lidských obydlí, jsou opuštěná jen zdánlivě. Srny, laně a daněly je několik dnů po narození nechávají samotná, aby k nim svou přítomností nelákaly predátory. Pravidelně se však ke svým potomkům vracejí, aby je nakrmily a očistily.

Najdete-li srnče, kolouška či mládě daňka ležet na jednom místě, nenechte se zmást – je přirozené, že nehnutě leží na jednom místě a neutíká před vámi. Pokud není viditelně zraněné (např. pokousané od psa apod.), nechte ho být a hlavně se ho nedotýkejte! Kdyby z něj totiž jeho matka po návratu cítila cizí pach, skutečně by ho opustila.

Jestliže si nejste jisti, potřebuje-li zvíře vaši pomoc, obraťte se na centrálu Českého svazu ochránců přírody (ČESOP), provozující celorepublikovou síť ZSŽ, na telefonním čísle 774 155 155. Kontakty na jednotlivá pracoviště pak najdete na stránkách zvirevnouzi.cz.

 

Foto: DES OP (všechna práva vyhrazena)

 

3 comments for “Lidé zbytečně z přírody odnášejí ‘opuštěná’ srnčata, kolouchy a mláďata daňků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *