Sojky ‘váží’ plody, aby zjistily, jestli jsou plné

Jak živočichové zjistí, že plod (např. ořech), který chtějí rozlousknout, obsahuje zdravé jádro? Touto otázkou si lámali hlavu polští a jihokorejští vědci. Udělali proto několik pokusů s mexickými sojkami a zjistili, jak právě tito ptáci dokáží rozlišit plné plody od prázdných či těch, které obsahují nezdravé jádro. Výsledek je překvapil.

 

Plody, které jsou uschované ve slupce či skořápce (semeny, ořechy atd.), se živí spousta zvířat. Vybrat mezi těmito plody ty, které obsahují zralé a zdravé jádro, je více než důležitá. Ztrácet čas a vyčerpávat se např. louskáním ořechu, jehož jádro není k snědku, je otázkou hospodaření s energií a někdy i přežití – zdržovat se příliš dlouho na jednom místě při zkoumání plodu může znamenat riziko střetu s predátorem.

Vědci začali zkoumat, jak to zvířata dělají, že jsou při výběru zdravých plodů tak úspěšná. A ne náhodou si vybrali sojky – patří mezi krkavcovité, což je jeden z nejinteligentnějších druhů ptáků.

 

Čtěte také:
Vědci: Netopýři při lovu využívají efektu pytlíku čipsů

Izraelští vědci pozorovali chování netopýrů při lovu a zjistili, že při orientaci v prostoru a hledání potravy nevyužívají jen echolokaci, ale orientují se i podle…

 

Sojky rozlišují i poměr mezi velikostí a váhou plodu

Vědci sojkám předložili dvacet tobolek – deset prázdných a deset naplněných potravou. Během pokusu všichni ptáci poklepáním a potěžkáním tobolek ihned zjistili, kterou má smysl načít.

To však vědcům nestačilo. Na řadu přišly další pokusy, během nichž se pracovalo s různými druhy plodů a tobolek a s dalšími mexickými sojkami. Protože badatelé si už v první fázi ověřili, že sojky podle váhy tobolky poznají, jestli obsahuje potravu či ne, naplnili část identických tobolek potravou a část jílem – tak, aby jejich váha byla přibližně stejná.


Ani v tomto případě se ale sojky oklamat nenechaly. Odhalily rozdíly ve váze tobolek s přesností na jeden gram a neomylně vybraly ty s poživatelným obsahem.

Jak se navíc ukázalo při dalších experimentech, sojky jsou natolik inteligentní, že dokáží rozlišit kvalitu jádra poměrem mezi jeho velikostí a váhou. Vědí například, jak těžký by vzhledem ke své velikosti měl být zdravý žalud, a jakmile zjistí, že jeho váha velikosti neodpovídá, nenamáhají se jeho louskáním.

Vědci se nyní chtějí zaměřit na to, jakou roli pro mexické sojky hraje zvuk při poklepání na plod.

 

Foto: Alan Vernon, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *