Lidé volají ochranářům: “Odstraňte zvířata z našeho okolí!”

O tom, že se lidé stále víc odcizují přírodě a zvířatům, svědčí případy, které v poslední době řeší členové Českého svazu ochránců přírody (ČESOP). Do jednotlivých záchranných stanic živočichů volají lidé s mnohdy absurdními požadavky – žádají o odstranění mraveniště, odchyty ptáků (většinou mladých kalousů či puštíků volajících v noci rodiče s potravou), neškodných užovek či kvákajících žab.

 

Lidé mnohdy nesnesou zvířata na svém pozemku – jako například majitelé zahradního jezírka z Prahy. Jejich telefonát přijímala pracovnice záchranné stanice Lesů hlavního města Prahy Zuzana Pokorná. “Volali nám lidé, kteří mají na své zahradě jezírko. Na něm mají umělou kachnu. Opravdové kachny, které na jezírko létají, však majitelům vadí, a tak nás žádali o jejich odchyt,” vzpomíná Zuzana Pokorná.

Lidé ochranářům volají např. i tehdy, když v jezírku objeví vajíčka žab či pulce a chtějí se jich zbavit. Na centrálním dispečinku záchranných stanic takový případ v poslední době řešili hned dvakrát. Volající se zásahu domáhají i přes argumenty, že do měsíce se žáby vyvinou a odstěhují a že jejich odchyt by neměl smysl, protože na jejich přesun je třeba povolení, jehož vyřízení trvá právě měsíc. Nepřesvědčí je ani to, že obojživelníci mohou být pro jejich zahradu prospěšní – pulci vodu zbaví řas, žáby pak zahradu slimáků a hmyzu.

 

Čtěte také:
Řidič na dálnici odchytil zraněnou srnu a odvezl ji záchranářům

Příběh neobyčejné lidské všímavosti a starosti o zraněné zvíře se po vánočních svátcích odehrál na Plzeňsku. Řidič na dálnici zpozoroval srnu, která přežila střet s autem, a rozhodl se jí pomoct.

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

“Přijeďte, v květináči mám vajíčka!”

Do záchranných stanic na jaře volají i lidé, kterým vadí, že na jejich balkóně zahnízdili ptáci. Holubí či poštolčí vajíčka v truhlíku jsou jim na překážku, protože se nechtějí omezovat kvůli tomu, aby ptáky nerušili při hnízdění, a obávají se, že jim balkón znečistí.

V takovém případě ochranáři radí zabezpečit balkon proti vletu ptáků např. zasklením, případně instalovat plašiče. V žádném případě však s vajíčky ani mláďaty nesmějí manipulovat – dopustili by se protizákonného jednání.


 

Jedni zvířata zachraňují, druzí je chtějí odstranit

Pracovníci záchranných stanic celoročně vynakládají velké úsilí proto, aby pomohli volně žijícím živočichům v nouzi. Případy, jako jsou ty výše uvedené, je podle jejich vlastních slov dokáží pořádně znechutit. Jejich prací je zvířatům pomáhat, ne je na přání některých lidí odstraňovat.

Proto, pokud můžete, podpořte jejich úsilí např. zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na telefonní číslo 87 777. Cena SMS je 30 Kč a Český svaz ochránců přírody na provoz národní sítě záchranných stanic od vás dostane 28,50 Kč.

 

Foto: pixabay.com (CC0 Public Domain)

 

1 comment for “Lidé volají ochranářům: “Odstraňte zvířata z našeho okolí!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *