DOMÁCÍ PŘÍRODNÍ KOSMETIKA: Díl 2.: Přírodní másla, jíly, cukry a bylinky

V první dílu našeho seriálu o domácí výrobě přírodní kosmetiky jsme si pověděli, jak a kde nakupovat ty nejlepší přísady. Dnes si něco povíme o těch nejdůležitějších z nich – přírodních máslech, bylinkách, jílech a cukrech.

 

 

Přírodní másla – to nejlepší pro naši kůži

Vyrábějí se šnekovým lisováním semen a jader – je to tedy stoprocentně přírodní produkt. Využívají se při výrobě pleťových mlék, krémů, balzámů na rty a mýdel, měkká másla se dají použít i samostatně.

Zakoupit se dají másla pročištěná i nerafinovaná (ta jsou vůbec nejlepší, protože si zachovávají své původní vlastnosti i obsah prospěšných látek), s hustotou od měkkých až po velmi tvrdá.

Pro výrobu své přírodní kosmetiky můžete použít např. kakaové máslo (je výborné hlavně do přípravků proti striím), kokumové máslo (na pleť má tišící účinky a je vhodné pro extrémně dehydrovanou kůži), mangové máslo (má antioxidační účinky a omlazuje pleť), známé bambucké máslo a řadu dalších.

Charakteristiku jednotlivých přírodních másel a podrobný návod na práci s nimi, naleznete v knize Přírodní kosmetika – Jak na to os Shannon Buckové.

 

Čtěte také:
DOMÁCÍ PŘÍRODNÍ KOSMETIKA: Díl 1. – Jak vybírat suroviny

Chcete o sebe pečovat pravou přírodní kosmetikou bez zbytečné chemie? Mít pod kontrolou obsah přípravků, které používáte, a jistotu, že pro vás budou opravdu prospěšné? Pak máte jedinou možnost – vyrobit si svou vlastní kosmetiku.

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

Jíly v přírodní kosmetice

Na minerály bohaté jíly se v péči o kůži používají k čištění, posílení a oživení pokožky. Podle druhu jílu je lze užít to peelingů, nebo jako absorbent olejů v kosmetice.

Za všechny jíly můžeme jmenovat například:
Bentonit je šedý, jemnozrnný sopečný jíl, s vysokým obsahem minerálů oxidu křemičitého a hliníku. Používá se v obličejových jílových maskách, pudrech, suchých šamponech a peelingu.
Francouzský zelený jíl je bohatý na oxid křemičitý, hliník, vápník, železo a hořčík. Velmi jemný jíl vhodný k absorpci olejů a nečistot z obličeje i těla.

 

Recept na pleťovou masku z jílu

Do misky vsypte plnou polévkovou lžíci jílu. Smíchejte s takovým množstvím teplé vody, bylinkového čaje nebo květové vody, aby vznikla dobře roztíratelná pasta. Tu v silné vrstvě naneste na dobře očištěnou pleť, (vyhněte se citlivé kůži kolem očí). Nechejte masku zaschnout, a poté opláchněte teplou vodou. Masku můžete vylepšit přidáním medu, mléka, drcenými bylinkami či kakaovým práškem.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Cukry – sáhněte do cukřenky a máte peeling!

I cukry a soli mohou být přepychovým doplňkem vaší podomácku vyrobené kosmetiky. Stačí sáhnout do cukřenky a udělat si peeling, nebo si při koupeli dopřát uvolňující účinky mořských solí.

Při použití cukrů můžete využít cukr, kterým si sladíte kávu nebo čaj. Jen pozor, jak hrubý cukr do kterého přípravku použijete – krystalový je vhodný pouze na tělové peelingy a peelingy na chodidla, nikoliv na jemnou kůži obličeje – na ty používejte výhradně cukr krupici nebo moučkový.


Bylinky – požehnání přírody

Když mluvíme o kosmetice, nemůžeme bylinky opomenout. Ať už si z nich uděláte odvar, macerát nebo je přidáte do kosmetiky sušené, vždycky dobře poslouží.

Záleží ale samozřejmě na kvalitě bylin, které používáte. Zde platí několik zásad, jimiž byste se měli řídit při nákupu, uchovávání i následném zpracování.

Čerstvé bylinky seženete v obchodech s potravinami, v zahrádkářstvích i farmářských trzích. Vždy ale při nákupu hlídejte, jsou-li rostlinky zdravé (nemají oschlé či ovadlé listy, nejsou napadené škůdci apod. Nakupujte pouze množství, které jste schopni v krátké době spotřebovat – Shannon Bucková totiž ve své knize doporučuje rostlinky zpracovat do dvou týdnů, než začnou ovadat a sesychat.

S uchováváním sušených bylin je to jednodušší – potřebují hlavně sucho, na zpracování nijak nespěchají. Zásobovat se jimi ale nemusíte, seženete je celoročně – v obchodech s potravinami (mezi kořením), v lékárnách, prodejnách zdravé výživy a ve specializovaných obchodech.

Nejlepší jsou bylinky s BIO certifikací – máte jistotu, že nebyly ošetřeny žádnými chemikáliemi. Takové ‚BIO‘ bylinky si ale samozřejmě můžete vypěstovat na vlastním záhonku.

POZOR! Než začnete bylinky užívat, zjistěte si, nemá-li ta vámi vybraná kontraindikace – např. zázvor a řebříček se nedoporučují v těhotenství.

 

Co vás čeká v příštím dílu?

Příště se budeme věnovat dalším kosmetickým ingrediencím – voskům, zhušťovadlům, olejům, a květovým vodám.

 

Foto: Wikimedia (některá práva vyhrazena), Metafora.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *