Zemědělci by měli senoseč hlásit myslivcům, aby neumírala srnčata

Stovky srnčat a drobné zvěře ročně zahynou při jarních a letních senosečích. Přesto, že zemědělci mají podle zákona o myslivosti povinnost několik dnů předem hlásit sekání trávy myslivcům, většina z nich to nedělá. Zvířata na loukách pak nikdo neplaší a ta zbytečně umírají po zásahu žacích strojů.

 

Ze strojů, jimiž zemědělci velké travnaté plochy sekají, nemají řidiči možnost ve vysoké trávě například schoulená srnčata spatřit. Nevědomky je pak připraví o život.

Z toho důvodu by před sekáním na daném území mělo proběhnout plašení, které by zranitelnou zvěř odehnalo. Pokud zemědělci senoseč nahlásí předem mysliveckému spolku, myslivci mohou nainstalovat plašiče, nebo těsně před sekáním projít louku třeba se psem. Jenže zemědělci takto s myslivci spolupracují jen ve výjimečných případech.

 

Audio: Začalo kritické období pro mláďata srnčí zvěře, část z nich zahyne při senoseči (reportáž Radiožurnálu)

 

Čtěte také:
Volně pobíhající psi útočí na srnčata a další mláďata

Záchranné stanice živočichů po celé republice v těchto dnech hlásí zvýšený příjem mláďat napadených psem. Srnčata, zajíčci i ptáčata se stávají obětmi psů, které neuvážliví páníčci pouštějí na procházkách z vodítka.

 

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

Zapojit se mohou i dobrovolníci

Za účelem ochránit zvěř před žacími stroji, spustila Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí a mysliveckými spolky webové stránky senosec.czu.cz, které mají napomoci zlepšení komunikace mezi zemědělci a myslivci.


Mimo to se na ně mohou registrovat i dobrovolníci, kteří chtějí ve své lokalitě pomoci s plašením zvěře při senosečích a pomoci tak ochránit třeba právě srnčí mláďata. Pokud tedy i vy chcete pomoci zachraňovat životy bezbranných tvorů, kteří by jinak zahynuli posekaní, zaregistrujte se jako dobrovolník a budete dostávat upozornění, kdy a kam můžete přijít pomoci.

 

Foto: ynskjen, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

6 komentářů k “Zemědělci by měli senoseč hlásit myslivcům, aby neumírala srnčata

 1. Jindřich
  5.6.2015 at 12.53

  Seče se desítky let, myslivci se teď probudili? Já bych jim reklamu nedělal. V září velkou část těch koloušků postřílí. A taky je mi velmi proti srsti, když jedno mládě chrání a druhé decimují. Zhnusen jsem nedávno podepsal petici proti norování liščat. Tihle pánové to obhajují, Česká myslivecká jednota vypustila protipetici. Fuj! Tím mě opravdu naštvali a ukázali, že jim o žádnou ochranu nejde. Chtějí jenom jako ochranáři vypadat před lidma.

  • martin
   3.9.2015 at 8.50

   Moc vám přeji aby vám liška preventivně vybírala kurnik.kdybyste se věnoval myslivosti a nesedel doma na prd….. tak byste o tom mluvil nějak jinak.

   • Kateřina
    3.9.2015 at 16.17

    Když mi liška decimovala slepice, byla to moje chyba, protože jsem je špatně zabezpečila!.. Samozřejmě mě to štvalo, ale napravili jsme to a nehodlám kvůli své blbosti likvidovat všechny lišky v okolí.. Stejně tak je mi líto srnčat a další zvěře, která zbytečně kvůli lepší technice a nezájmu lidí každoročně zahyne na loukách a polích…

  • Dalibor
   3.9.2015 at 11.05

   Vážený pane Jindřichu, nemáte vůbec šajnu o čem mluvíte, seče se sice desítky let, ale také stroje co jezdily po polích měly, jinou pojezdovou rychlost, sotva se to vleklo a jiný záběr. Dneska pojezdová rychlost u rotačních sekaček je okolo 40-50km/h dříve se plahočily sotva 20km/h, šíře záběru dnes je i 15m dříve to mohlo mít 5m. Uráží mě, že mě hážete do jednoho pytle, já jsem myslivec, ale nejsem zarputilý lovec a to je ten rozdíl, moderní lovci se schovávají pod mysliveckou jednotu a právě ti dělají bohužel to nepěkné jméno myslivosti. Dnes co vyprodukují myslivecké kurzy nemá s myslivostí nic pra nic společného a 98% adeptů co si udělají dnešní kurz pokud si ho někde v Plzni nekoupí, jsou jen lovci a také se tak jen chovají a zemědělci tomu jen nahrávají svými aktivitami, nikdo z Vás jak jste vy, neví a nemá vůbec tušení, že když zemědělci vyčíslí škody, u nás třeba 80000,- a to je ještě suma o které se ani nedá mluvit, tak myslivci to vytáhnou ze své kapsy a zaplatí a znám mysl. sdružení které platily i půl milionu a to za rok, do toho nájem za honitbu, takže by mě zajímalo, jestli byste dobrovolně jen tak vytáhl z kapsy za rok třeba 10000,- a jen tak to dal zemědělci, protože mu prasata sežrala 0,5ha kukuřice. Možná se to Vás netýká a vytáhl byste klidně i toho půl milionu a Vašeho rozpočtu by se to nedotklo, ale já bohužel miliony nevlastním a i přesto jsem ty peníze musel vytáhnout, abych mohl být členem a měl možnost v naší honitbě dělat kynologii a můžu Vám říct, že jsem viděl několik srnců rozsekaných na ohrabky od sekačky a to nepočítám ty srnčata, za jeden rok jsme jich našli 21, stačí Vám to číslo, následně jsme zastavili odlov i přesto, že právě oni lovci, byli zásadně proti, já jsem myslivec nikoliv masař.
   A teď k Vámi zmiňované petici ohledně norování, za poslední 5 let z naší honitby zmizel zajíc a bažant, právě díky technickému hospodaření, kdy se k nám stěhuje množství prasat a škodná jako je liška tím pádem má výbornou krytinu, bavím se o řepce a kukuřici. Za jeden rok jsme na výměře 2500ha vynorovali 50 lišek a dalších 40 se ulovilo klasickým lovem na čekané, podotýkám, že bažanty a zajíce nelovíme již 8 let, protože úbytek byl rapidní. Dokážete si představit, co takové množství sežere. Standardně se udává 1 liška na 500ha, aby to fungovalo v ideálních kolejích. Loni jsme vynorovali 20 lišek s tím, že v jedné noře byly natažená 4 srnčata, z toho plyne, není drobná, lišky jdou okamžitě po čerstvě kladených srnčatech. Takže když mi někdo potom začne vykládat o petici proti norování, tak se na to nedá neodpovědět, bylo by dobré kdyby jste si sem tam o zvěři, něco přečetl a pak teprve se zapojoval do nějakých diskusí. Já bych si přál, aby mé děti mohli za 15 let se do přírody chodit dívat právě na srnčí a ne ho chodit obdivovat do ZOO. Je to hnus velebnosti, co se tady na tom internetu o myslivcích pořád píše a jak jsem řekl, polovina tady těch pisálků nemá o daném problému vůbec šajn, jen se hledají senzace a hnusní myslivci atd. lidi už se vzpamatujte. A teď se do mě mohou další pisálci pořádně pustit a dát mi za vyučenou, do-toho, do-toho!!!! Já už ale reagovat nebudu, už jsem zde své řekl.

 2. Helena
  3.9.2015 at 22.57

  Dalibore, moc pěkně napsané, plně s vámi souhlasím.

 3. Jitka
  16.10.2015 at 13.46

  Dalibore, není co dodat ! ! ! Děkuji, že to sem opravdu někdo napsal. Lidé, kteří o těchto věcech nic neví, měli by se alespoň informovat, než budou říkat nesmysly. Jsem myslivec již 8 let a zatím pouze přírodu bráním a nestřílím. Ale jsem myslivec, takže jsem v té sortě, na kterou všichni nadávají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *