Zemědělci by měli senoseč hlásit myslivcům, aby neumírala srnčata

Stovky srnčat a drobné zvěře ročně zahynou při jarních a letních senosečích. Přesto, že zemědělci mají podle zákona o myslivosti povinnost několik dnů předem hlásit sekání trávy myslivcům, většina z nich to nedělá. Zvířata na loukách pak nikdo neplaší a ta zbytečně umírají po zásahu žacích strojů.

 

Ze strojů, jimiž zemědělci velké travnaté plochy sekají, nemají řidiči možnost ve vysoké trávě například schoulená srnčata spatřit. Nevědomky je pak připraví o život.

Z toho důvodu by před sekáním na daném území mělo proběhnout plašení, které by zranitelnou zvěř odehnalo. Pokud zemědělci senoseč nahlásí předem mysliveckému spolku, myslivci mohou nainstalovat plašiče, nebo těsně před sekáním projít louku třeba se psem. Jenže zemědělci takto s myslivci spolupracují jen ve výjimečných případech.

 

Audio: Začalo kritické období pro mláďata srnčí zvěře, část z nich zahyne při senoseči (reportáž Radiožurnálu)

 

Čtěte také:
Volně pobíhající psi útočí na srnčata a další mláďata

Záchranné stanice živočichů po celé republice v těchto dnech hlásí zvýšený příjem mláďat napadených psem. Srnčata, zajíčci i ptáčata se stávají obětmi psů, které neuvážliví páníčci pouštějí na procházkách z vodítka.

 

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

Zapojit se mohou i dobrovolníci

Za účelem ochránit zvěř před žacími stroji, spustila Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí a mysliveckými spolky webové stránky senosec.czu.cz, které mají napomoci zlepšení komunikace mezi zemědělci a myslivci.


Mimo to se na ně mohou registrovat i dobrovolníci, kteří chtějí ve své lokalitě pomoci s plašením zvěře při senosečích a pomoci tak ochránit třeba právě srnčí mláďata. Pokud tedy i vy chcete pomoci zachraňovat životy bezbranných tvorů, kteří by jinak zahynuli posekaní, zaregistrujte se jako dobrovolník a budete dostávat upozornění, kdy a kam můžete přijít pomoci.

 

Foto: ynskjen, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

6 comments for “Zemědělci by měli senoseč hlásit myslivcům, aby neumírala srnčata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *