Přírodní klenoty v ohrožení: EU omezí ochranu přírody v zájmu velkých firem

Evropská komise se chystá oslabit významné směrnice pro ochranu nejcennější evropské přírody a ohrožených druhů. Podle ochranářů tak činí na základě tlaku firem a jejich komerčních zájmů. Evropské nevládní organizace na ochranu zvířat a přírody proto spustili celoevropskou iniciativu s názvem Klenoty přírody v ohrožení, která reaguje na plánované změny v klíčových zákonech.

 

Firmy, které chtějí podnikat na úkor přírody, tlačí na vedení Evropské komise, aby ochranu životního prostředí oslabila. Evropské předpisy na ochranu přírody jsou přitom podle ochranářů jedny z nejlepších na světě.

Jak píše sdružení českých organizací, které se do iniciativy zapojily, díky současné evropské legislativě přežila celá řada ohrožených druhů fauny i flóry. Podařilo se to především díky celoevropské soustavě chráněných míst – ta ale nyní předseda Evropské komise Juncker hodlá otevřít velkému byznysu.

 

Čtěte také:
Díky cílené ochraně druhů se do Evropy vrací divoká příroda

Bobr, zubr nebo orel královský – to jsou druhy, které má většina lidí spojené s pojmem divoká příroda. Jak uvádí nejnovější studie, do Evropy se někteří velcí savci a ptáci pomalu vracejí.

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

V ohrožení je i česká příroda

Pokud Evropská komise svůj plán uskuteční, ocitne se v ohrožení i česká příroda a projekty na její ochranu. Díky evropské legislativě se například do našich toků vracejí lososi – na cestě z moře jim pomáhá ochrana zaručená evropskými směrnicemi. Lépe se také daří chránit horská útočiště vzácných druhů tetřeva, tetřívka, rysa nebo vlka.

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek, jehož doménou je zejména směrnice o ptácích, říká: “Evropská ochranářská legislativa funguje jako celek. Opakovaně se prokazuje, že například v ptačích oblastech soustavy Natura 2000 se daří lépe všem ptákům. V případě českých ptáků můžeme vidět příznivé dopady ochrany například na návratu nejvzácnějších dravců, orla mořského nebo sokola, jejichž počty se dlouhodobě zvyšují. Ohroženými se pomalu stávají dříve běžné druhy jako chocholouš, které speciální evropské ochraně nepodléhají.”

O tom, že jen díky evropským směrnicím se podařilo ochránit cenné přírodní lokality ČR i v době, kdy byla u moci vláda, která ochraně přírody nepřála, potvrzuje i programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh. “Skvosty divoké přírody, které lákají turisty a podporují prosperitu místních obcí, jsou tu i díky evropským směrnicím. Uhájily je i ve chvílích, kdy zrovna úřadovala vláda nepřející ochraně přírody. Proto má jednoznačně smysl směrnice hájit. Je to další pojistka proti škodlivým zásahům do naší přírody.”


Nebuďte lhostejní, vyjádřete svůj názor i Vy!

V současnosti je díky evropským směrnicím o ptácích a přírodních stanovištích chráněno téměř 20 % krajiny Evropské unie a 4 % přilehlých moří. Zastavit ochranu těchto míst kvůli zisku firem by byl fatální omyl.

V rámci iniciativy Klenoty přírody v ohrožení spustily evropské organizace web www.naturealert.eu, jejichž cílem je zachovat důslednou ochranu přírody a jedinečných turistických lákadel u nás a v celé Evropě.

Dotazník na stránkách lidem pomůže odpovědět na veřejně položené otázky, jak moc si cení ochrany přírody a ohrožených druhů, které jim formou veřejných konzultací ke změnám v unijní legislativě pokládá Evropská komise.

Evropané by si rozhodně měli postavit proti záměru Evropské komise a zapojit se do veřejných konzultací. S vyplňováním evropského dotazníku jim pomůže právě spuštěný web. “Věříme, že se i v České republice ozve dostatek lidí a spolu s dalšími Evropany dáme Komisi jasně najevo, že si oslabení ochrany přírody nepřejeme,” dodává Jiří Koželouh, ředitel Hnutí DUHA.

 

Foto: pixabay.com (CCO Public Domain)

 

7 comments for “Přírodní klenoty v ohrožení: EU omezí ochranu přírody v zájmu velkých firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *