Na březích Kalifornie hynou tisíce lachtanů včetně mláďat

Pravděpodobně kvůli měnícím se přírodním podmínkám umírají tisíce lachtanů kalifornských, především pak samic a mláďat. Jen v letošním roce už na kalifornských březích napočítali přes 2000 uhynulých lachtanů, kteří zde uvízli na své cestě za potravou.

 

Podle odborníků za takto vysokým úhynem lachtanů stojí oteplování moře a úbytek potravy. Potravní řetězec je narušen, ubývá ryb, které lachtani loví, a ti jsou tak nuceni podnikat delší cesty za potravou. Zejména matky s mláďaty pak na plážích hynou hladem a vyčerpáním.

 

Čtěte také:
Ve Washingtonu někdo střílí lachtany

Patnáct zastřelených lachtanů bylo v uplynulých dnech nalezeno ve státě Washington. Kdo zvířata střílí, se zatím zjistit nepodařilo, prvními na seznamu podezřelých jsou ale místní rybáři.

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

Záchranná centra mají omezenou kapacit

Postiženým lachtanům se snaží pomáhat centra na ochranu mořské fauny a flóry, v Kalifornii např. i mořské akvárium v Monterey. Kapacity těchto zařízení jsou ale velmi omezené, a tak stovky lachtanů stále umírají na plážích.


Podle odborníků tato situace ukazuje na to, že s potravním řetězcem není něco v pořádku. Lachtani jsou predátoři, kteří kromě kosatek a žraloků nemají mnoho přirozených nepřátel a jejich úhyn a pokles populace tak ukazuje na vážné problémy ekosystému.

Vědci nicméně doufají, že tato ‘lachtaní krize’ je jen důsledkem periodicky se opakujících změn teplot a podmínek v moři a situace se časem opět změní. Zároveň se ale obávají, že vzhledem ke změnám klimatu může k podobným krizím docházet častěji a populace lachtanů (a nejen jich) může být vážně ohrožena.

 

Foto: Quadell, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *