Už 19 základních škol v ČR se pyšní titulem Rorýsí škola

Už na 19 školních budovách v republice mohou nerušeně hnízdit rorýsi. První letošní školou, která díky umístění hnízdních budek získala titul Rorýsí škola, se stala ZŠ Klimkovice. Česká společnost ornitologická (ČSO) doufá, že se ke stávajícím rorýsím školám brzy přidají další.

 

Na budově školy v Klimkovicích nedávno vyvěsili nové hnízdní budky pro rorýse. Jejich přílet pak na stránky projektu Jaro ožívá zaznamenali žáci 6. B. a vysloužili si tak titul Rorýsí škola.

Tou se může stát každá další škola, která aktivně chrání stávající kolonii rorýsů nebo vyvěsí budky pro vznik kolonie nové. V minulých třech letech ČSO udělila titul Rorýsí škola již 18 školám, ZŠ Klimkovice jsou tedy devatenáctí.

 

Čtěte také:
Jaro ožívá, připravte balkony a zahrady pro ptačí sousedy!

Jako každý rok i letos s prvním březnem odstartovala mezinárodní kampaň Spring Alive (jaro ožívá), v rámci níž pomáhají lidé ornitologům zmapovat návrat stěhovavých ptáků

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

Rorýsí školou se chce stát dalších 15 ZŠ

“V současné době máme více než 15 dalších zájemců, kteří se chtějí aktivně podílet na ochraně rorýse obecného,” říká Gabriela Dobruská, koordinátorka projektu Rorýsí školy. Největším nebezpečím pro tento ohrožený a zákonem chráněný druh jsou totiž nešetrné rekonstrukce domů, při nichž mnohdy nechtěně mizí celé hnízdní kolonie rorýsů obývajících půdy nebo větrací otvory.

Projekt si proto klade za cíl seznámit s problematikou ochrany rorýsů žáky základních škol. Školy zároveň mohou jít příkladem veřejnosti a pomoci šířit osvětu o nutnosti chránit rorýse.


Školy se do projektu Rorýsí škola zatím hlásí samy. Žáci většinou hnízdní budky vyrábějí v rámci pracovní výuky podle návodu od ČSO, nebo pomáhají i rodiče a prarodiče. Hlídání příletu rorýsů, sledování jejich hnízdění a vyvádění mladých je pak pro žáky malým dobrodružstvím.

Veškeré potřebné informace o projektu Rorýsí škola, možnostech, jak se do ní zapojit, a návody na výrobu budek lze najít na www.rorysi.cz/rorysiskoly.

 

Foto: TZ ČSO (všechna práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *