Počet zavražděných a unesených ochránců přírody ve světě roste

Počet zavražděných ekologických aktivistů se v roce 2014 zvýšil o 20 procent. Ve své nové zprávě o tom informovala mezinárodní nevládní organizace ochránců přírody a lidských práv Global Witness. Ochránci přírody se také stále častěji stávají terčem únosů a zastrašování.

 

V roce 2014 přišlo o život 116 ochránců přírody, z toho 20 v Brazílii, 25 v Kolumbii a 15 na Filipínách. Aktivisté umírají především při snaze uchránit území a řeky před projekty investorů.

 

Čtěte také:
Odlesňování v Brazílii opět nabírá na rychlosti

Ačkoliv se Brazílie snaží bojovat proti odlesňování, tempo mizení deštného lesa v dané části Amazonie je stále závratné. Jen letos…

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

S ekologickými aktivisty se zachází jako s teroristy

Například loni v září byli v Peru zavražděni čtyři představitelé místních kmenů, kteří jeli na jednání proti nelegální těžbě dřeva. Aktivistka z Hondurasu Berta Caceresová autorům zprávy zase řekla, že se ukrývá, protože jí bylo vyhrožováno kvůli jejímu aktivnímu odporu vůči stavbě přehrady, která má její kmen připravit o staletí obývaná území.


Organizace Global Witness po zveřejnění své zprávy vyzvala vlády a mezinárodní společenství, aby násilí proti ochráncům přírody začaly účinněji potírat. Zároveň odsoudila, že aktivisté bývají někde označováni za nepřátele státu a že se proti některým dokonce používají protiteroristické zákony.

 

Foto: Sonny Day, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *