V ČR se ročně provedou pokusy na statisících zvířat

Ročně je v českých laboratořích testům podrobeno na 230 tisíc zvířat. Přesto, že vědcům jsou dnes dostupné alternativy, jako jsou chytré počítačové programy, tkáňové struktury nebo orgány jatečních zvířat, počet pokusných zvířat se za posledních 20 let snížil jen o 60 tisíc.

 

Nejvyužívanějšími tvory v laboratořích jsou myši. Vědci je upřednostňují zejména proto, že jsou geneticky velmi podobné člověku. Pro genetické bádání nebo zkoumání nádorových onemocnění a možnosti jejich léčby se tak využívá přes 80 tisíc myší.

 

Čtěte také:
Definitivní konec testů na zvířatech možná není daleko

Ačkoliv řada lidí odsuzuje testování na zvířatech, pravdou zůstává, že věda by se bez zvířecích obětí neobešla. Tedy zatím. Vědci totiž vynalezli způsob…

 

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

Pokusem na zvířatech je i kroužkování ptáků

Počet využitých pokusných zvířat se ale navyšuje i o případy, kdy o pokusy v pravém smyslu slova nejde, nebo kdy se jedná jen o ‘nekrvavé’ zkoumání zvířat. Například do roku 2012 se za pokusy na zvířatech považovalo kroužkování ptáků. Spadá sem také sledování ptačí migrace. Za pokus na zvířatech se bere i pouhé odebírání krve.

Ministerstvo kultury si kupříkladu loni na svůj účet připsalo 1323 využitých pokusných zvířat. Podle úřadu přitom šlo o projekty přírodovědeckého pracoviště Národního muzea, které pracuje na monitoringu a značení ptáků a výzkumu obratlovců.


Ani účel pokusů není úřadům přesně znám

Co přesně se s pokusnými zvířaty děje a čemu jsou podrobována, je podle ministerstva zemědělství těžké zjistit. Ministerstvo sice schvaluje akreditace pro testování na zvířatech, do účelu a způsobu jejich využití nebo toho, co se s nimi dále děje, ale nevidí.

To se vbrzku změní. Podle směrnice EU z roku 2013 dojde k zavedení opatření, která celý proces zprůhlední. Dojde např. ke sjednocení schvalování pokusů nebo k zavedení nových formulářů, které umožní srovnat účel a závažnost pokusů.

Nejen české úřady se navíc kloní k tomu, aby se více využívalo alternativ pro testování a počet pokusných zvířat se snižoval. I vědci si stále více uvědomují, že zvíře je živá cítící bytost, která by neměla zbytečně trpět.

 

Foto: Rama, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *