Už 154 vzácných druhů ptáků našlo útočiště na Josefovských loukách u Jaroměře

Lžičák pestrý

Ptačí park Josefovské louky, rezervace u Jaroměře, kde Česká společnost ornitologická obnovuje bohatou mokřadní krajinu, poskytuje útočiště stále většímu počtu vzácných druhů ptáků. Ornitologové začali louky řízeně zavlažovat a nyní se ukazuje, že biotop opravdu ‘funguje’.

 

Lžičák pestrý, jespák bojovný nebo vodouš tmavý – to jsou ptáci, kteří letos rozšířili počet obyvatel Josefovských luk a jejichž výskyt zde ornitology více než příjemně překvapil. Počet druhů, které dosud na Josefovských loukách našly útočiště, se tak rozrůstá na 154 druhy.

Jespák bojovný

“Trvale zde máme bekasiny, poprvé zahnízdil ledňáček, opět se na tahu zastavili jeřábi a denně se mění složení táhnoucích bahňáků,” vypočítává správce rezervace Břeněk Michálek. “Největším letošním úspěchem by bylo zahnízdění čírek modrých, menších vzácných lučních kachniček, které se na Josefovských loukách zdržují, a hnízdění vypadá velice nadějně. Josefovské louky se stávají lokalitou celostátního významu.”

 

Čtěte také:
Josefovské louky: první ornitologický park u nás

Na otevřené 80hektarové pláni, ohraničené koryty Metuje a Jesenského potoka, vznikl v blízkosti Jaroměře jedinečný projekt na ochranu ptactva.

 

Rozšířování ptačího parku Josefovské louky je stále těžší. Pomozte!

ČSO u Jaroměře stále vykupuje pozemky, aby rozšířila park Josefovské louky. Cena pozemků je ale vyšší než finanční prostředky, které má nyní k dispozici.

 

Kvůli motorkářům musel být omezen přístup

Ptačí park Josefovské louky je přístupný i veřejnosti. Ornitologové ale od návštěvníků očekávají, že se budou chovat ohleduplně. Pouze bezohledným motorkářům, kteří ani přes domluvu nerespektovali pravidla, musel být vjezd zakázán.


Milovníkům přírody a ptactva jsou ale Josefovské louky otevřené. Nejbližší akce pro skupiny návštěvníků se zde bude konat 2. května, kdy proběhne již tradiční Vítání ptačího zpěvu.

 

Foto: Andrea Trepte, mikebaird – Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *