Posledního samce nosorožce bílého severního hlídá armáda

Ochranu, jaké se dostává snad jen nejvyšším světovým politikům, zajišťuje armáda 40letému samci nosorožce bílého severního. Súdán, jak se nosorožec jmenuje, je posledním samcem svého druhu a pracovníci keňského parku se jej snaží ochránit před pytláky, protože věří, že ještě může svůj druh zachránit.

 

Súdán žije na 90 akrech rezervace Ol Pejeta v Keni. Ačkoliv mu byl před časem odstraněn roh, aby nebyl pro pytláky atraktivní, ošetřovatelé se stále bojí o jeho život a nechávají ho hlídat armádou. Ta má k dispozici zbraně, cvičené psy i vrtulník.

Odborníci ale nevěří, že by Súdán druh nosorožců bílých severních mohl zachránit. Ošetřovatelé se o to i přesto chtějí pokusit. Kromě Súdána žijí ještě čtyři samice, z nichž dvě, Fatu a Najin, také žijí v rezervaci. Možností, jak nosorožcům bílým pomoci, je umělé oplodnění nebo mezidruhové křížení.

 

Čtěte také:
Nosorožec na odstřel – za 7 milionů, které půjdou na ochranu druhu

V přepočtu 7 milionů korun zaplatil neznámý kupec v aukci v Dallasu za povolení k odstřelu kriticky ohroženého nosorožce černého.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Pytlákům se nosorožce podařilo téměř vyhubit za pouhých 20 let

Podle údajů Světového fondu na ochranu přírody ještě v roce 1960 žilo v Africe 2000 nosorožců bílých severních. Pytláci ale jejich populaci zdecimovali tak, že o pouhých 20 let později už žilo posledních 15 jedinců.

Dosud žijící druhy nosorožců jsou dnes kriticky ohrožené, protože poptávka po jejich rozích je stále vysoká. Na černém trhu se jejich cena pohybuje kolem 75000 dolarů za kilogram (v přepočtu téměř dva miliony korun).


Rezervace pořádá sbírku, aby měla na ochranu dalších nosorožců

Keňská rezervace se kromě Súdána, Fatu a Najin stará ještě o 20 nosorožců bílých jižních a 106 nosorožců černých. Obrátila se proto na veřejnost s prosbou o finanční pomoc, aby měla na ochranu těchto kriticky ohrožených zvířat. Prostřednictvím crowdfundingového serveru GoFundMe žádá o 75 tisíc liber.

 

Foto: Michael Dalton-Smith, Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *