Velrybí rekordman uplaval přes Pacifik 22 500 kilometrů

Rekordní vzdálenost při migraci, jakou kdy vědci u savců zaznamenali, urazila samice plejtvákovce šedého. Na své cestě od východních břehů Ruska do svého rodiště v Mexiku a zpět překonala přes Tichý oceán 22 500 kilometrů. U vědců to však vyvolalo otázky, zdali dvě populace plejtvákovců šedých ve skutečnosti nejsou jedinou, nebo zdali jedna z populací nevyhynula.

 

Vědci označili a sledovali sedm plejtvákovců šedých. Tři ze sledovaných zvířat se vydala od ruských břehů do Mexika kvůli páření, největší vzdálenost přitom urazila samice pojmenovaná Varvara.

To, že tři ze sedmi sledovaných jedinců podnikají takovouto cestu, vyvolalo otázku, jestli migrující velryby vědci mylně nepovažovali za příslušníky dvou různých populací – znamenalo by to, že je plejtvákovců šedých méně, než se doposud myslelo.

 

Čtěte také:
1600 velryb loni zahynulo rukou velrybářů

Mezinárodní velrybářská komise oznámila, kolik velryb bylo uloveno v minulém roce. Oficiální číslo ukazuje na téměř 1600 zabitých kytovců, jedná se přitom jen o oficiální čísla…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Západní populace možná již vyhynula

Vědci se doteď domnívali, že existují dvě populace plejtvákovců šedých – východní, žijící u západního pobřeží Severní Ameriky, a ohrožená populace západní, nacházející se u pobřeží východní Asie. Nyní musejí zjistit, zdali se nejedná o jednu populaci, která mezi evropským a asijským pobřežím migruje.

Zodpovězení této otázky je zásadní pro další ochranu těchto velryb. Plejtvákovci šedí byli v minulosti takřka vyhubeni. Východní populaci se podařilo zachránit a v současnosti čítá okolo 20 000 jedinců. Západní populace zůstává velmi malá, podle odhadů Mezinárodní velrybářské organizace zahrnuje asi jen 180 kusů.


Poznatky, které přineslo sledování migrační trasy plejtvákovců šedých, by mohly podle vědců rovněž nasvědčovat tomu, že menší západní populace již vyhynula a východní se vrací zpět do svých líhnišť. Mezinárodní velrybářská komise se tuto hypotézu bude snažit prověřit a případně jí podřídit další ochranářské plány.

 

Foto: Wikimedia (licence: žádná práva nejsou vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *