Na Maltě si v referendu odsouhlasili lov stěhovavých ptáků

Každoroční jarní lov stěhovavých ptáků na Maltě bude pokračovat. V referendu, jehož konání si místní obyvatelé odsouhlasili peticí, se pro lov vyslovilo 51 % hlasujících. Každoroční masakr tažných ptáků, který je na Maltě uznávanou tradicí, tak dostal zelenou.

Při jarním návratu z Afriky na ptáky na pobřeží Malty čeká přibližně 15000 lovců, kteří je střílejí pro zábavu či na jídlo, nebo chytají do sítí za účelem dalšího prodeje. Malta si při vstupu do EU vyjednala výjimku, která jí umožňuje lov ptáků na jaře a na podzim. Referendum se týkalo pouze jarní sezóny, právě ta je ale podle ochránců přírody nejkritičtější – ptáci přilétají do Evropy vyčerpaní po dlouhé cestě a mají před sebou reprodukční období.

 

Čtěte také: Na Maltě opět střílejí po tažných ptácích, včetně chráněných druhů

Nepochopitelná zábava, která každoročně připraví o život stovky migrujících ptáků. Na Maltě lovci porušují zákony a střílejí i velmi ohrožené ptáky.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Lovci výjimek zneužívají

Výjimka od EU obyvatelům Malty umožňuje mimo jiné lovit hrdličky a křepelky během dvacetidenního období na přelomu dubna a května. Podle ochránců někteří lovci toho využívají i k odchytu a odstřelu dalších druhů ptáků, jejichž lov je zakázán. Vládní představitelé Malty tak po vyhlášení výsledků referenda upozornili, že výsledek hlasování nelze chápat jako povolení pro jakýkoli lov ptáků. Premiér Joseph Muscat zdůraznil, že úřady budou důsledně uplatňovat existující právní úpravu a její porušení budou přísně trestat. A to i přes to, že se před konáním referenda nechal slyšet, že lov sám podpoří.

 

Foto: pixabay.cz (licence: CC0 Public Domain)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *