Pomozte ornitologům vytipovat pro ptáky nebezpečné protihlukové stěny

Průhledné protihlukové stěny u silnic představují pro ptáky neviditelnou překážku, která je po nárazu stojí život. Ornitologové se proto ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) snaží riziková místa označit tak, aby pro ptáky nepředstavovala nebezpečí. Vytipovat úseky rychlostních komunikací, na kterých zbytečně ptactvo umírá, může pomoci i veřejnost.

 

Česká společnost ornitologická (ČSO) i další ochranářské organizace už léta upozorňují na problém, jímž jsou pro ptáky prosklené plochy. Například po nárazu do protihlukových stěn u silnic ročně zahynou miliony ptáků.

Ornitologové dlouho upozorňují na fakt, že siluety dravců na průhledných plochách ptactvo před nárazem do skla neochrání a je zapotřebí zvolit účinnější značení. “Stále se nám nedaří rozbít zažitý stereotyp vylepování černých siluet, které jsou jako prevence naprosto nedostatečné,” říká Lukáš Viktora z ČSO.

Ornitologové proto nyní ve spolupráci s ŘSD hledají protihlukové stěny, které by se daly lépe zabezpečit proti nárazům ptáků “Spolupráce s ŘSD je pro nás důležitá. My disponujeme daty o rizikových stěnách, společně pak na základě údajů o úhynech identifikujeme nejnebezpečnější úseky, které ŘSD následně zabezpečí polepem vertikálními pruhy z trvanlivých plastových fólií o šířce alespoň 2 cm s rozestupy do 10 cm,” vysvětluje Lukáš Viktora.

 

Čtěte také:
Jak ochránit ptáky před nárazy do skel a útoky koček na krmítkách

Až sto milionů ptáků v Evropě ročně zahyne po nárazu do okna prosklených budov, skleníků či protihlukových stěn…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Zdokumentujte úhyn ptáků u protihlukových stěn

Takto už se podařilo označit asi 1,5 km protihlukové stěny podél rychlostní silnice R4 v katastru obce Klínec, okres Praha-západ. Protihluková stěna sice zdejším obyvatelům pomohla od hluku, pod prosklenými plochami se ale velmi rychle začaly vršit mrtvolky ptáků – strnadů, sýkor, červenek, hýlů a dalších druhů. Do jednoho měsíce po předání podkladů o uhynulých ptácích však byl rizikový úsek vhodným způsobem zabezpečen.

V tuto chvíli ornitologové zpracovávají podklady pro zabezpečení další protihlukové stěny, v tomto případě v katastru Liberec-Rochlice na silnici č. 14H poblíž křížení s rychlostní silnicí R35. Její zabezpečení proběhne, jakmile to venkovní teploty dovolí – aby páska držela, musí být nad 15°C.

Ornitologové budou i nadále hledat další nedostatečně označené protihlukové stěny. Pomoci jim v tom můžete i vy – stačí zdokumentovat případný nález uhynulých ptáků u protihlukových stěn a zadat do databáze na stránkách avif.birds.cz s poznámkou “mrtvý pod skleněnou plochou” a popisem protihlukové stěny nebo její nebezpečné části. Hlášení úhynu ptáků a jejich snímky můžete také posílat na e-mailovou adresu viktora@birdlife.cz.

 

Foto: ptaci.org, DES OP (všechna práva vyhrazena)


1 comment for “Pomozte ornitologům vytipovat pro ptáky nebezpečné protihlukové stěny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *