DOMÁCÍ PŘÍRODNÍ KOSMETIKA: Díl 1. – Jak vybírat suroviny

Chcete o sebe pečovat pravou přírodní kosmetikou bez zbytečné chemie? Mít pod kontrolou obsah přípravků, které používáte, a jistotu, že pro vás budou opravdu prospěšné? Pak máte jedinou možnost – vyrobit si svou vlastní kosmetiku.

 

Jak si ukážeme v dalších dílech seriálu, který tímto otevíráme, doma si můžete udělat skutečně cokoliv – od pleťových masek a krémů, přes šampóny a mýdla, až po deodoranty.

Napadá vás, že příprava domácí kosmetiky bude složitá? Věřte, že tomu tak není. Pokud si rádi občas uvaříte nějakou specialitu k obědu, pak je výroba čisticí pleťové emulze nebo šampónu proti tomu hračka.

V tomto seriálu se dozvíte, jak na to, a získáte pár osvědčených receptů. Inspirovali jsme se knížkou PŘÍRODNÍ KOSMETIKA – JAK NA TO od autorky Shanon Buckové, která, jak sama píše, už ani jinou kosmetiku, než tu doma vyrobenou, nepoužívá – zjistila totiž, že kupované přípravky ji vyjdou mnohem dráž a nemají tak dobré účinky jako ty doma vyrobené.

 

Čtěte také:
Pozor na přírodní kosmetiku! Nemusí být přírodní

Výrobci si jsou dobře vědomi toho, že produkty s označením BIO, přírodní a ekologický se dobře prodávají. Často proto jako ‚přírodní‘ označují i zboží, které přírodní vůbec není…

 

Jak nakupovat kosmetiku a oblečení a nepodporovat přitom týrání zvířat

Chcete se při nákupech vyhnout nákupu produktů, kvůli kterým trpěla zvířata? Prozradíme vám, jak a čím výrobci či prodejci klamou, na co si dát pozor a čím se řídit.

 

Jak vybírat suroviny k výrobě domácí kosmetiky

Kvalitní suroviny jsou vůbec to nejdůležitější – jsou hodnotné, obsahují veškeré prospěšné látky, které vaše tělo potřebuje, a naopak neobsahují škodliviny. Shanon Bucková proto radí vybírat výhradně BIO a certifikované výpěstky a produkty.

Proč právě BIO? Za čtyř dobrých důvodů:

1. Vyhnete se surovinám, které mohou obsahovat zdraví škodlivé látky. Kůže je největší orgán lidského těla, který velmi dobře vstřebává vše, co na ni nanesete – neprospěšné chemické látky nevyjímaje.
2. Suroviny, které se pěstují ekologicky nebo rostou přirozeně, jsou zdravější, výživnější
a tedy i tělu prospěšnější.
3. Podpoříte ekologické zemědělství, místní farmáře a Matku přírodu.
4. Tím, že do půdy, vody a vzduchu nevypustíte toxické chemikálie, podpoříte zdravý ekosystém.


Jak vybrat správného prodejce

Pro nákup přísad (éterických olejů, vosků, květových vod atd.) si vyberte spolehlivého dodavatele, který nabízí skutečně kvalitní zboží. Shanon Bucková přináší několik tipů, jak takového prodejce poznáte

• Firma nabízí většinou, nebo dokonce výhradně ekologicky pěstované či v přírodě sbírané výrobky a ingredience.
• Prodejce nebo jeho produkty mají bio certifikaci nebo jeho výrobky nesou kód organizace, která provedla kontrolu.
• Firma při jednání s pěstiteli a sběrači dodržuje postupy Fair Trade.
• Stará se o ochranu životního prostředí, používá např. recyklované materiály, využívá obnovitelných zdrojů atp.

Při získávání přísad ale nemusíte být závislí výhradně na prodejcích. Některé z nich si můžete sami vypěstovat – např. bylinky nejen, že zkrášlí váš záhon nebo okenní parapet, ale poslouží jak při výrobě kosmetiky, tak třeba i při vaření.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Ingredience vybírejte s ohledem na své zdraví

Jsou samozřejmě i situace, ve kterých ani 100% kvalitní a přírodní produkt nebudete moci použít – třeba proto, že na něj budete mít alergii, protože nejsou doporučované v těhotenství a při kojení atp.

V těhotenství se musíte informovat, jestli některá ze složek není škodlivá pro plod (např. některé druhy bylin se v těhotenství vysloveně nedoporučují), pokud si ale chcete ověřit, že na něco nemáte alergii, stačí snadný test:

Testujete-li éterický olej, kápněte dvě kapky do jedné čajové lžičky jojobového oleje. Ostatní přísady můžete přikládat
neředěné. Vatovou tyčinkou naneste malé množství na vnitřní stranu lokte. Nechte 24 hodin působit. Objeví-li se alergická reakce (zarudnutí, otok, vyrážka, bulka, bolest apod.), danou přísadu už nepoužívejte a pro jistotu se poraďte s lékařem.

 

Co vás čeká v příštím dílu?

V příštím dílu si více povíme o surovinách, které budete pro přípravu kosmetiky potřebovat – o různých typech přírodních másel, o jílech, cukrech a solích, éterických a bylinných olejích atd. A pokud se vám nechce čekat na další díl, podrobné informace, návody a recepty najdete v knize PŘÍRODNÍ KOSMETIKA – JAK NA TO od Shanon Buckové.

 

Zdroj: Přírodní kosmetika – jak na to: 200 rad, postupů a návodů k výrobě přírodních kosmetických produktů (autor: Shanon Bucková)
Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2015

 

 

Foto: pixabay.com (některá práva vyhrazena), metafora.cz (všechna práva vyhrazena)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *