Sýčkům v ČR hrozí vyhynutí, ornitologové zahajují program na jejich záchranu. Zapojte se!

Ještě před sto lety byl sýček naší nejhojnější sovou. Dnes u nás hnízdí méně než 100 párů. Této drobné sově hrozí v ČR vymření – na vině jsou změny v obhospodařované krajině a úbytek potravy. Ornitologové proto zahajují program na ochranu sýčků, do kterého se bude moci zapojit i veřejnost – třeba tím, že pomůže zmapovat jejich populaci.

 

“Hlavními příčinami úbytku sýčků jsou velkoplošné změny v zemědělské krajině, které vedly k ztrátě pestrosti a rozmanitosti hospodaření. To se projevilo v úbytku potravních a hnízdních příležitostí,” říká Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Například používání pesticidů vedlo k výraznému snížení početnosti hmyzu, který je spolu s hlodavci důležitou složkou potravy sýčků. V krajině na sovy ale číhá i mnoho nebezpečí – od aut, přes různé nádrže, do kterých padají, apod. Sovy totiž přirozeně vyhledávají dutiny a temné díry, což je v dnešní přetechnizované krajině problém.

“Jen v jedné ocelové trubce od fukaru na seno jsme nedávno objevili 28 mrtvých sov pálených, které patří mezi silně ohrožené ptačí druhy, a z poslední doby máme i několik záznamů o úmrtí sýčků v těchto objektech,” uvedl Martin Šálek.

 

Čtěte také:
Studenti se učí, jak chránit ubývající polní ptactvo

Ornitologové započali projekt spolupráce se středními školami, v rámci něhož chtějí studenty – budoucí zemědělce – naučit chránit vzácné druhy polního ptactva.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Ornitologové chtějí spolupracovat se zemědělci

Česká společnost ornitologická (ČSO) ve spolupráci s Ústavem biologie obratlovců Akademie věd ČR proto letos zahájí program ochrany sýčků. “Prvním krokem je celorepublikové mapování, abychom věděli, kde poslední sýčci žijí a kam máme zaměřit úsilí o jejich záchranu. Následovat budou jednání s místními zemědělci, aby měli sýčci kde lovit potravu. Na tyto zkušenosti navážeme v dalším roce návrhem komplexního dlouhodobého záchranného programu. Chceme-li, aby u nás sýčci hnízdili i v budoucnosti, musí spojit síly stát, ornitologové i zemědělci. Věříme, že se to podaří,” říká s nadějí ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Ornitologové budou rovněž rádi, když se do mapování výskytu ohrožených sýčků zapojí i veřejnost. Pomoc širšího okruhu lidí v tomto programu bude velmi cenná. Podrobné informace o sýčkovi, nahrávky jeho hlasu a podrobnosti o jeho podobě i další důležité informace zájemci naleznou na www.birdlife.cz/sycek.

 

Foto: Jim Villager (všechna práva vyhrazena)


2 comments for “Sýčkům v ČR hrozí vyhynutí, ornitologové zahajují program na jejich záchranu. Zapojte se!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *