Vláda Konga by chtěla těžit ropu v národním parku, kde žijí gorily

Kongo – V parku Virunga, nejstarším národním parku Afriky, vláda umožnila provést průzkumné vrty pro naleziště ropy. Světový fond na ochranu přírody (WWF) už vyzval vládní představitele Konžské demokratické republiky, aby od vrtů upustila. Případná změna hranic parku v případě zahájení těžby ropy by totiž nenávratně poškodila zdejší ekosystém.

 

Národní park Virunga, ve kterém mimo dalších vzácných živočichů žijí ohrožené gorily horské, je také na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. To proti hledání ropy v parku také protestuje.

V národním parku, založeném už v roce 1925, žije přibližně 200 goril horských, což představuje čtvrtinu jejich celosvětové populace. Podle odborníků jakýkoliv zásah do struktury parku bude znamenat jeho nenávratné poškození a ohrožení zdejší populace goril.

 

Čtěte také:
Vědci zkoumají, zda ekoturistika ohrožuje lidoopy

Ohrožuje ekoturistika lidoopy ve volné přírodě? Takovou otázku si začali pokládat vědci, když v exkrementech orangutanů objevili nadbytek stresových hormonů…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Konžská vláda doufá v kompromis

Konžský premiér Augustin Matata Ponyo nicméně doufá, že s organizací UNESCO najdou kompromisní řešení, které by umožnilo ponechat park Virunga na seznamu organizace, a přitom zemi umožnit získávat peníze z těžby ropy.

Že to Kongo s těžbou ropy myslí opravdu vážně, dokládá i to, že v roce 2010 přidělilo těžební práva společnostem Total a SOCO. Ty se však nakonec pod tlakem zahraničních protestů rozhodly průzkumné vrty uvnitř parku neprovádět.

Podle WWF má ale stát i jiné možnosti, jak podpořit svůj ekonomický rozvoj. Např. jezerní rybolov zde už teď dosahuje tržeb téměř 30 milionů dolarů ročně. Potenciál pro zemi má i další rozvoj turistického ruchu, který by podle švýcarského fondu zahájením těžby ropy naopak utrpěl.

 

Foto: d_proffer, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *