Studenti se učí, jak chránit ubývající polní ptactvo

Koroptev, čejka chocholatá, skřivan nebo chřástal – zástupci ptáků, kteří dříve hojně obývali zemědělskou krajinu a dnes jejich počty rapidně klesají. Ornitologové proto započali projekt spolupráce se středními školami, v rámci něhož chtějí studenty – budoucí zemědělce – naučit tyto vzácné druhy chránit.

 

Hospodaření v zemědělské krajině se za poslední desetiletí radikálně proměnilo. Zvířata nahradili zemědělské stroje, pestrou mozaiku políček a remízků nahradily jednolité lány, zmizely meze a hojně se používá chemie. To je praxe, která polnímu ptactvu nesvědčí, a jeho stavy rapidně klesají.“Praktické zkušenosti některých farem ze západní Evropy přitom dokazují, že je možné hospodařit se ziskem a současně chránit přírodu. Základem je mít chuť pomoci a efektivně využívat zemědělských dotací,” přibližuje problematiku Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické (ČSO).

A právě praktické ukázky toho, jak se dá šetrně hospodařit a přitom chránit přírodu, ornitologové nyní přibližují studentům středních zemědělských škol v Olomouckém kraji.

 

Čtěte také:
Odborníci varují: Úbytek běžných druhů ptáků je hrozivý

S alarmující zprávou přišli ornitologové ve včerejším vydání časopisu Ecology Letters. Jejich nejnovější studie prokázala prudký pokles…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Studentům se výuka velmi líbí

Zatímco v roce 1935 se ulovilo více než 2,5 milionu koroptví, dnes je koroptev polní chráněná zákonem a z mnoha oblastí zcela vymizela. Mezi další dlouhodobě ubývající druhy patří např. čejka, skřivan nebo chřástal polní.

Program pro studenty nespočívá jen v teoretické výuce, ale i ve vycházkách do terénu. Studenti si v anonymním hodnocení program výuky pochvalují, vyzdvihují především názornost a zábavnost her a cvičení.

Výukový program zaujal i učitelku Hanu Učíkovou: “Při tomto programu jsem cítila z řad studentů skutečný zájem. Většina žáků žije na venkově, prostředí zemědělské krajiny znají a zajímají se o životní prostředí v místě, kde žijí. Určitě byl program velmi přínosný.”

Ornitologové nabízejí, že výukový program v případě zájmu nabídnou i dalším školám. “Součástí výukového programu, který zatím nabízíme středním školám v Olomouckém kraji, jsou i exkurze za akrobatickým letcem čejkou chocholatou a tajemným obyvatelem luk chřástalem polním. Zemědělská krajina je však ohrožena po celém území státu, proto je třeba osvětově působit ve všech krajích. Rádi zájemcům o problematiku vypomůžeme, stačí kontaktovat Českou společnost ornitologickou,” uzavírá Václav Zámečník.

 

Foto: Hana Učíková (všechna práva vyhrazena), – (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *