Koroptev, čejka chocholatá, skřivan nebo chřástal – zástupci ptáků, kteří dříve hojně obývali zemědělskou krajinu a dnes jejich počty rapidně klesají. Ornitologové proto započali projekt spolupráce se středními školami, v rámci něhož chtějí studenty – budoucí zemědělce – naučit tyto vzácné druhy chránit.
A právě praktické ukázky toho, jak se dá šetrně hospodařit a přitom chránit přírodu, ornitologové nyní přibližují studentům středních zemědělských škol v Olomouckém kraji.
Čtěte také:
Odborníci varují: Úbytek běžných druhů ptáků je hrozivý
S alarmující zprávou přišli ornitologové ve včerejším vydání časopisu Ecology Letters. Jejich nejnovější studie prokázala prudký pokles…
Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!
Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!
Studentům se výuka velmi líbí

Zatímco v roce 1935 se ulovilo více než 2,5 milionu koroptví, dnes je koroptev polní chráněná zákonem a z mnoha oblastí zcela vymizela. Mezi další dlouhodobě ubývající druhy patří např. čejka, skřivan nebo chřástal polní.
Program pro studenty nespočívá jen v teoretické výuce, ale i ve vycházkách do terénu. Studenti si v anonymním hodnocení program výuky pochvalují, vyzdvihují především názornost a zábavnost her a cvičení.
Výukový program zaujal i učitelku Hanu Učíkovou: “Při tomto programu jsem cítila z řad studentů skutečný zájem. Většina žáků žije na venkově, prostředí zemědělské krajiny znají a zajímají se o životní prostředí v místě, kde žijí. Určitě byl program velmi přínosný.”
Ornitologové nabízejí, že výukový program v případě zájmu nabídnou i dalším školám. “Součástí výukového programu, který zatím nabízíme středním školám v Olomouckém kraji, jsou i exkurze za akrobatickým letcem čejkou chocholatou a tajemným obyvatelem luk chřástalem polním. Zemědělská krajina je však ohrožena po celém území státu, proto je třeba osvětově působit ve všech krajích. Rádi zájemcům o problematiku vypomůžeme, stačí kontaktovat Českou společnost ornitologickou,” uzavírá Václav Zámečník.