Brzy začne migrace žab. Na Vysočině je před auty ochrání zábrany a žabí přechody

Blatnice skvrnitá (na obrázku) se spolu s ropuchou obecnou ve sběrných nádobách u silnic objevují nejčastěji. Mimo nich ochranáři přenášejí i skokany, čolky a rosničky.


Žáby na Vysočině by se při letošní jarní migraci měly bezpečně dostat přes většinu silnic. Ochránci přírody a dobrovolníci tento týden budou instalovat zábrany, které žáby navedou ke speciálně vybudovaným přechodům. Ty, které přechody nenajdou, přes silnice lidé přenesou.

 

Žáby se na přelomu března a dubna vydávají na cestu ze svých zimovišť k vodě. Na této trase musejí překonávat i silnice, kde mnohé z nich také přicházejí o život.

Ochranáři a dobrovolnící proto už několik let na různých místech pořádají akce, při nichž migrující žáby přes silnice přenášejí. Nyní vznikají zábrany, které žáby do silnice nepustí. Buď je zavedou k přechodům pod silnicemi, nebo skončí ve sběrných nádobách, v nichž je pak ochranáři přenášejí.

Podobné zábrany tento týden vzniknou např. u Dušejova na Jihlavsku, Dolních Borů a Dalečína na Žďársku, ale i u Kletečné a Vyskytné na Pelhřimovsku.

 

Čtěte také:
Pozdvižení v plzeňských supermarketech vyvolala žába a hadí kůže

Jako ‚exotické úterý‘ označil 5. březen Karel Makoň ze ZSŽ v Plzni. Ten den se na DESOP obrátili hned ze dvou supermarketů…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Řidiči, buďte ohleduplní a jezděte pomalu!

Na některých místech už dokonce vznikly stálé zábrany v podobě 30 centimetrů vysokých kovových pruhů. Takové nechal z eurodotací vybudovat kraj nedaleko Panského rybníka u Kamenice na Jihlavsku.

Provizorní zábrany postaví ochránci 21. března u silnice blízko rybníka Sviták mezi obcemi Milíčov a Dušejov na Jihlavsku. Do země ochranáři zatlučou kolíky a mezi nimi natáhnou nízký pruh fólie. Za nimi umístí sběrné nádoby, do kterých se žáby chytí a dobrovolníci je budou moci přenést přes silnici.

Ochranáři přesto žádají řidiče, aby v lokalitách, kde k migraci žab dochází (v blízkosti rybníků), jezdili v tuto dobu pomalu, a to zejména ve večerních a nočních hodinách. Tam, kde žáby přes silnici přejít musejí, potřebují dost času, aby komunikaci překonaly.

 

Foto: Christian Fischer, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *