Chcete pomoct chránit deštné lesy? Vyhněte se palmovému oleji

Plantáž palmy olejné

Když se jeden spotřebitel bude důsledně vyhýbat konzumaci palmového oleje, zachrání 5 metrů čtverečních deštného lesa. Palmový olej je součástí poloviny potravin a např. i kosmetiky a biopaliv. Jeho spotřeba tak stále roste a tlak na deštné lesy, které musejí ustupovat rozrůstajícím se plantážím, s ní.

 

Palmový olej je v současnosti nejrozšířenějším druhem oleje. Odhalit ho v potravinách, kosmetice a čisticích prostředcích přitom není vůbec jednoduché. Výrobci jej často ve složení maskují pojmem ‘rostlinný olej’, takže si jeho přítomnost v našich oblíbených laskominách často ani neuvědomujeme.

Světové ochranářské organizace usilují o to, aby legislativa tomuto zamezila tím, že zavede povinnost označovat oleje pravými názvy. Už brzy by tak spotřebitelé měli mít přehled o přítomnosti palmového oleje ve složení výrobků.

 

Čtěte také:
Madagaskarští lemuři přicházejí o zbytky svého domova. Hrozí jim vyhubení

Odborníci odhadují, že lemuři na Madagaskaru do 20 až 30 let vyhynou. Můžou za to současné politické a sociální problémy…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Co všechno způsobuje rostoucí plocha palmových plantáží?

Tak to vypadá, když se vymýtí kus pralesa za účelem výsadby palmy olejné. (Sumatra, provincie Riau r. 2007)

Levná pracovní síla a nízké náklady na vybudování plantáží (prosté vymýcení kusu deštného lesa) činí z palmového oleje jednu z nejžádanějších komodit. Odlesňováním se přitom do vzduchu dostává obrovské množství CO2, jehož produkce urychluje globální oteplování.

Nejen, že kvůli produkci palmového oleje v dotčených zemích vznikají sociální problémy, roste ale i tlak na živočichy, kteří žijí v ničených lesích. Ročně např. vyhyne 5000 orangutanů a o domov přicházejí i další vzácná zvířata, např. tygři.

Palmy na plantážích jsou ošetřovány velkým množstvím pesticidů a hnojiv, která se následně dostávají i do půdy a do blízkých řek. Znehodnocují tak vodní zdroje a způsobují vymírání vodních živočichů.


 

Palmový olej není dobrý pro naše zdraví

Pokud ty, co ekologicky právě nesmýšlejí, argument ochrany deštných lesů nepřesvědčí, dostatečně výmluvné by pro ně mohly být poznatky současné vědy. Podle ní palmový olej není právě zdraví prospěšný – obsahuje totiž vysoký podíl nasycených mastných kyselin, které nejsou dvakrát vhodné pro náš kardiovaskulární systém.

 

Foto: Craig, Hayden – Wikimedia (některá práva vyhrazena)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *