ZAJÍMAVOST: Po 1300 letech se do Velké Británie vrátí rys ostrovid

Než jej vyhubili lidé, byl rys ostrovid součástí anglické přírody. Už 1300 let zde ale nežije, byl vyhuben lidmi. Vrátit šelmu do volné přírody ostrovního státu nyní chtějí ochranáři kvůli přemnožené zvěři.

 

O návrat rysů do přírody spojeného království se postará organizace Lynx UK Trust. Na soukromých pozemcích hrabství Cumbria, Norfolk a Aberdeenshire chce v nejbližší době vypustit 18 kočkovitých šelem, ještě však čeká na potřebná povolení.

 

Čtěte také:
Vědci zmrazili embrya kriticky ohrožených rysů iberských

Španělští a němečtí vědci vůbec poprvé zmrazili embrya rysů iberských, nejohroženější kočkovité šelmy. Jedná se o embrya dvou samic, které…

 

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Rys bude ambasadorem dalších ochranářských projektů

Ochranáři si od návratu rysů do britské přírody slibují nastolení přírodní rovnováhy. Tu v současné době trápí především přemnožená srnčí a jelení zvěř. Rysové by její populaci měli přirozenou cestou pomoci regulovat.

Podle Tonyho Marmonta, který vlastní pozemky ve Skotsku, kam by se měl rys také vrátit, poslouží kdysi vyhubená šelma i jako ambasador dalších projektů týkajících se lesních ekosystémů.

 

Foto: Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *