Jak třídit odpad? I elektroniku, chemii a kov je třeba třídit

kontejnery_na_trideny_odpadTřídění odpadu, to není jen vyhazování plastů do žlutého kontejneru, papíru do modrého a skla do zeleného. Naše domácnosti vyprodukují i spoustu jiného odpadu, který je třeba vytřídit, ale spousta lidí stále takhle daleko neuvažuje. Co s elektroodpadem, plechovkami, starou kosmetikou a léky nebo chemickými prostředky?

 

Třídění odpadu je důležité hned z několika důvodu. I použité věci se ve většině případů dají recyklovat a znovu použít, aniž by skončily na skládkách, kde se budou rozkládat další desítky, ne-li rovnou stovky let (např. plastové obaly apod.). Některé typy odpadu mohou být dokonce nebezpečné a při jejich nesprávné likvidaci mohou do půdy a podzemních vod vylučovat jedovaté látky (baterie, některé domácí spotřebiče, chemické prostředky atd.).

Zamyslet se nad tím, jak dobře naložit s odpadem, který naše domácnost produkuje, je tak velmi důležité – nejen pro nás, ale i pro další generace. Ačkoliv je pravda, že ne vždy nám naše obec třídění odpadu usnadňuje (ať už nedostatkem sběrných nádob nebo nepříjemnými podmínkami obecních sběrných dvorů, jako je nutnost předložení občanského průkazu či zpoplatnění odběru odpadu, nejsme-li místní), nemělo by nás to odrazovat a vést k laxnímu vyhazování veškerých odpadků do směsného komunálního odpadu.

 

Čtěte také:
Chraňte lední medvědy aneb Třídění odpadu je samosebou!

Víte, že když důsledně třídíte odpad, chráníte tím lední medvědy? Zamezujete tak dalšímu rozvoji globálnímu oteplování…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Co s kovovým odpadem?

Hliníková víčka od lahví, plechovky od sterilované zeleniny nebo krmiva pro zvířata a další kovové obaly patří do vhodných kontejnerů. Ne ve všech obcích jsou ale po ruce, proto je vhodné je např. po určitou dobu sbírat a pak najednou odvést do sběrného dvora nebo do výkupny kovů, kde vám za ně ještě zaplatí.

 

Léky, kosmetika a obaly od nich

S načatými nebo prošlými léky je to jednoduché – vyzvedne je od vás každá lékárna. Máte-li cestu do sběrného dvora, převezmou je od vás i tam.

Nespotřebovaná kosmetika není nebezpečný odpad, proto, máte-li v obalech zbytky mýdel, šamponů a krémů, můžete je z obalů jednoduše vymýt v umyvadle, čistička odpadních vod se postará o zbytek.

Obaly od kosmetiky ovšem patří do běžného tříděného odpadu – např. plastové lahve od šamponů a mýdla do plastů, skleněné obaly od krémů do skla.

 

Obuv a oblečení do popelnice nepatří

Chcete-li se zbavit onošeného a roztrhaného oblečení nebo prošlapaných bot, je jedinou správnou možností nandat je do pytlů a odvést do nejbližšího sběrného dvora.

Pokud ale máte oděvy a obuv, které by ještě někdo mohl užít, poohlédněte se, jestli v okolí nenajdete kontejner nějaké charitativní organizace. Mějte ale na paměti, že do těchto sběrných nádob musí oblečení přijít vyprané a dobře zabalené.

 

 

Čtěte také:
Chudé děti z Paraguaye hrají na nástroje z odpadků (VIDEO v příspěvku)

Vyrostly v chudobě, obklopeny odpadky a hrozbou, že se jednou, stejně jako řada jejich vrstevníků, svezou na vlně zločinu. Díky …

 

Moře je odpadní jímkou lidstva. Tisícům mořských živočichů tak hrozí vyhynutí

Moře se podle zoologů stává odpadní jímkou lidstva, což značně narušuje vodní ekosystém. Kvůli rostoucí teplotě a kyselosti vody hrozí vyhynutí…

 

Elektroodpad, domácí spotřebiče

Patří do sběrného dvora, odevzdat je ale můžete i v obchodě s elektronikou a bílou technikou – a vůbec nemusí jít o obchod, ve kterém jste spotřebiče koupili. Odevzdávejte jak televize, mobilní telefony, monitory a PC, tak i ledničky, pračky, sporáky a další spotřebiče.

 

Co je to nebezpečný odpad?

Nebezpečný odpad je takový, který může při nesprávné manipulaci do prostředí vylučovat látky, které ohrožují zdraví lidí i zvířat. Patří sem léky, chemické prostředky, baterie, zářivky, barvy, insekticidy, čistidla a další chemikálie, oleje (použité z domácnosti i motorové) a řada dalších.

Nebezpečné mohou být i jejich obaly. Poznáte je podle oranžové značky. Při jejich likvidaci se řiďte pokyny na oblau uvedenými – odvezte je do sběrného dvora nebo odevzdejte v mobilní sběrně nebezpečného odpadu. Jde zejm. o obaly od barev, žíravin, mořidel, laků, lepidel a dalších nebezpečných látek. Pozor, mohou sem patřit i obaly od čisticích prostředků, proto vždy věnujte pozornost etiketám a symbolům na nich. Je-li uveden symbol přeškrtnuté popelnice, pak do směsného odpadu rozhodně nepatří.

 

Foto: ŠJů, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *