Jaro ožívá, připravte balkony a zahrady pro ptačí sousedy!

Jako každý rok i letos s prvním březnem odstartovala mezinárodní kampaň Spring Alive (jaro ožívá), v rámci níž pomáhají lidé ornitologům zmapovat návrat stěhovavých ptáků. Letos navíc bude ve znamení ptačích zahrad a balkonů. Jak upravit zahradu či balkon tak, aby měli ptákům co nabídnout a my se následně mohli těšit z jejich přítomnosti?

 

Letošní ročník Jaro ožívá je první tematicky zaměřený. “Školní kolektivy i jednotlivci v Evropě, Asii i Africe budou nejen sledovat přílet stěhovavých ptáků jako každý rok, ale připraví pro ptáky Ptačí zahrady a balkony, kde najdou po příletu pěkné místo k hnízdění i prostřený stůl,” vysvětluje Karolina Kalinowska, mezinárodní koordinátorka projektu Spring Alive.

A jak připravit balkon či zahradu tak, aby byli lákadlem pro ptačí sousedy? Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické radí: “Úpravy vůbec nemusí být finančně náročné. Nově vysazený keř, slunečnice nebo okrasné bodláky nezaberou příliš mnoho času ani financí. Pro ptáky však budou vítaným zpestřením potravy. Keře navíc poskytnou prostor k hnízdění i úkryt před predátory.”

Být v tomto směru příkladem pro ostatní a podělit se o své zkušenosti s přípravou ptačí zahrady může opravdu každý, a to na stránkách www.springalive.net, kam se také zadávají první pozorování čápů, vlaštovek, rorýsů, kukaček a vlh pestrých.

 

Čtěte také:
Pomozte ornitologům zmapovat přílet stěhovavých ptáků v projektu Jaro ožívá

Startuje další ročník akce Jaro ožívá, v rámci které sledujeme přílet pěti druhů stěhovavých ptáků. Jak se můžete zapojit?

 

Jak přilákat ptactvo a motýly blíž k obydlí? Poradíme vám

Každý z nás může udělat něco málo pro to, aby prostředí, ve kterém žijeme, bylo příjemnější. Naše okolí udělají krásnější a živější rostliny a hmyz a ptáci, které přilákají.

 

 

ČSO bude odměňovat za nápady, jak vytvořit ptačí zahradu

Školy a další dětské kolektivy, které se aktivně zapojí a zaznamenají svá první pozorování poslů jara do databáze Jaro ožívá na www.springalive.net a pošlou fotografie své ptačí zahrady, ČSO odmění drobnými dárky.

Ptačím zahradám a balkonům je na stránkách www.springalive.net věnována nová záložka. Poskytne vám inspiraci i cenné rady, jak přilákat ptactvo ke svému obydlí.

Na této stránce se v průběhu března také objeví i informace o soutěži, kterou ornitologové připravili pro všechny děti do 16 let. Sledujte proto web Jaro ožívá pečlivě!

 

Foto: SpringAlive.net


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *