Ročně v oceánech skončí 8 milionů tun plastů

Podle vědců každý rok světové oceány zamoří 8 milionů tun plastového odpadu. Na jeden čtvereční metr plochy oceánů tak podle odhadů připadne 15 igelitových tašek plných plastu. K největším znečišťovatelům moří patří Čína, Indonésie, Filipíny a Vietnam.

 

Rozvojové země patří k jedněm z největších producentů odpadu. Jak obyvatelstvo bohatne, nakupuje a produkuje více odpadu. Jeho třídění a bezpečné ukládání je přitom v těchto státech nedořešenou otázkou. V řadě měst nefunguje ani základní služba svozu komunálního odpadu a plastové obaly končí všude možně.

 

Čtěte také:
Plast už zamořuje i Antarktický oceán, dosud považovaný za nejčistší

Jižní oceán, známý též jako Antarktický, byl dosud považován za nejčistší. Jenže už jej zamořují zbytky po plastových odpadech.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Kvůli odpadkům hynou mořští živočichové

Spousta takových skládek komunálního odpadu vzniká v místech, kde se pevnina stýká s mořem. Hromady odpadků pak moře splachuje. Plasty se v mořské vodě postupně rozpadají na menší částice, které se pak dostávají do potravního řetězce živočichů, kteří následně umírají na otravu. Někteří z nich se plastovým odpadem mohou i zadusit.

 

Foto: Leonardolo, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *