V zimbabwském národním parku odchytili přes 60 slonů na prodej

sloni_narodni_park_kenyaZimbabwe – Už na začátku roku se objevily informace, že v Národním parku Hwange bylo odchyceno 62 slonů, které zimbabwská vláda hodlá prodat do Číny, Francie a Spojených Arabských emirátů. Obchod politici hájili zájmem získat peníze na projekty na ochranu přírody. Ochránci zvířat, kteří od počátku proti plánovanému prodeji protestovali, nyní kritizují to, že odchyceni nebyli jen dospělí sloni, ale i mláďata.

 

Posledních 27 slonů pro Čínu bylo v národním parku odchyceno nedávno. Do jejich budoucího bydliště se už údajně jeli podívat odborníci, kteří mají za úkol zjistit, jsou-li pro slony v čínských zoo připravené vhodné podmínky.

Ochránci zvířat se zatím se zimbabwskou vládou přou o to, jestli je takový obchod v pořádku. Ministr životního prostředí a turistiky Walter Mzembi tvrdí, že obchod je jediným vhodným způsobem, jak získat peníze na ochranářské projekty, a zároveň regulovat počty podle něj přemnožených slonů, kteří by se jinak museli střílet.

Ochranáři zase kritizují nevhodné podmínky, jimž jsou někteří sloni po prodeji vystaveni, a upozorňují na to, že v národním parku jsou odchytávána i mláďata, která jsou ještě závislá na stádu a jsou tak silně traumatizována.

 

Čtěte také:

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Podle CITES má Zimbabwe na prodej slonů právo

Ochránci zvířat označují plány zimbabwské vlády za barbarské. Petici, kterou na protest sepsali, podepsalo přes 50 tisíc lidí. Iniciátoři ji poslali vládě Zimbabwe a mimo jiné v ní upozornili, že tři ze čtyř slonů, kteří byli za stejným účelem prodáni v roce 2012 do Číny, už uhynuli.

Do sporu se před časem vložila i mezinárodní organizace na regulaci obchodu s chráněnými druhy CITES, která ale nakonec uznala, že Zimbabwe má na prodej slonů právo. Povinností země je však zajistit, že zvířata nebudou během odchytu a převozu vystavena utrpení a v zoologických zahradách, kde budou žít, jim budou zajištěny vhodné podmínky.

 

Foto: Wikimedia (licence: volné dílo)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *