Zachrání modrásci bahenní a očkovaní Slavíkovy ostrovy? Loďaři jsou proti jejich ochraně

Plány loďařů splavnit Labe až do Pardubic zbrzdila Evropská komise. Proti stavbě plavebního kanálu totiž stojí zájmy ochrany přírody, především modrásků bahenních a očkovaných, kteří žijí ve vzácné lokalitě Slavíkových ostrovů v Přelouči. Ty jsou stavbou betonového koryta ohroženy nejvíc a ekologové už 15 let volají po jejich zachování.

 

Modrásci bahenní a očkovaní jsou v Evropě chráněni pro své složité rozmnožování. Břehy Labe u Přelouče jsou vzácnou oblastí, kde mají tito motýli ideální podmínky. Betonový kanál pro velké lodě by ale přírodní lokalitu zničil.

Evropská komise nyní požaduje, aby byla oblast zapsána na seznam chráněných území Natura 2000. Území na tento seznam navrhuje buď vláda, nebo právě Evropská komise. Vláda ale už dříve návrh zamítla a Evropská komise shledala, že důvody pro vyřazení lokality nebyly odborné.

 

Čtěte také:
Příklad pro ostatní: V Havířově založili motýlí louku

V Havířově na Karvinsku založili louku pro hmyz a motýly. Na odboru životního prostředí si totiž uvědomují, že…

 

Jak přilákat ptactvo a motýly blíž k obydlí? Poradíme vám

Každý z nás může udělat něco málo pro to, aby prostředí, ve kterém žijeme, bylo příjemnější. Naše okolí udělají krásnější a živější rostliny a hmyz a ptáci.

 

Loďaři hodlají udělat vše proto, aby mohli stavět

Slavíkovy ostrovy tím ale zachráněny nejsou. Loďaři, kteří už 15 let vedou spory s ekology, nyní potřebují už jen územní rozhodnutí, díky kterému by mohli začít s výstavbou plavebního kanálu. To by mohli získat do konce tohoto roku.

Pokud by ale území bylo nakonec zaneseno na seznam Natura 2000, nemuselo by to nutně znamenat zachování stávající podoby Slavíkových ostrovů. Loďaři sázejí na to, že pravidla ochrany území jsou sice pro tyto lokality přísnější, nezakazují ale budování staveb.

Stoupenci vybudování betonového plavebního kanálu navíc upozorňují, že tyto lokality v ČR už zaujímají 9,5 procenta území, což je dvojnásobek toho, co předepisuje Evropská komise. Hodlají s ní proto jednat, aby Slavíkovy ostrovy na seznam Natura 2000 nedávala.

 

Foto: Rosenzweig, Chris van Swaay – Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *